06/03/2024
Ellinoroston Celtics 18 14 20 12 - 64 -
Brooklyn Nerds 19 8 13 16 - 56 -

Αδιάφοροι αλλά ενθουσίασαν οι Celtics!

Βράδυ Τετάρτης στο κλειστό του Κάρβουνου οι Ellinoroston Celtics υποδέχθηκαν τους Brooklyn Nerds, μου τους γηπεδούχους να παίζουν ωραίο ελεύθερο μπάσκετ και να επικρατούν με 64-56.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά και για τις δύο ομάδες, καθώς μπήκαν με όρεξη στο παρκέ για γρήγορο και ωραίο μπάσκετ. Από την μια πλευρά εκρηκτικό ξεκίνημα έκανε ο Φυλακτός με 7 πόντους, για να απαντήσει στην συνέχεια ο Κόσσυβας για τους Nerds με 7 πόντους επίσης, βάζοντας μπροστά την ομάδα του στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 18-19.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους πράσινους να ανεβάζουν ρυθμό και να απλοποιούν το επιθετικό τους κομμάτι, βρίσκοντας ωραία καλάθια μέσα από συνεργασίες. Όλα λεφτά όμως ήταν η άμυνα των γηπεδούχων, καθώς κατάφεραν να περιορίσουν τους αντιπάλους τους και να τους αφήσουν να σκοράρουν μόνο 8 πόντους. Ιδιαίτερα άστοχοι οι φιλοξενούμενοι στην δεύτερη περίοδο με το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου να βρίσκεται στο 32-27.

Στην επανάληψη οι Celtics μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι από νωρίς. Εξαιρετικό Γουρνέλος βγήκε μπροστά την κρίσιμη ώρα και με 9 πόντους έδωσε διψήφια διαφορά στην ομάδα του. Οι Nerds προσπάθησαν να αντιδράσουν με Κόσσυβα και Φορτσάτο ώστε να μείνουν κοντά στο σκορ.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι έκαναν αξιότιμη προσπάθεια να κρατήσουν ζωντανές τις ελπίδες τους για playoffs, όμως οι πράσινοι έδειξαν πως όταν μαζεύονται είναι δύσκολος αντίπαλος και έμειναν ψύχραιμοι στο τέλος και έφυγαν με σπουδαία νίκη γοήτρου από το κλειστό με 64-56.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Νάστος με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κόσσυβας με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, και 2 ασίστ.

Ellinoroston Celtics (Γουρνέλος): Γουρνέλος 16, Νάστος 12, Νικολαΐδης 3, Παπαϊακος 10, Τσιούμαρης 12, Φυλακτός 11

Brooklyn Nerds (Γιαννουλάκης): Γιαννουλάκης 4, Καραδάκης, Κοντουρουχάς 8, Κόσσυβας 23, Λιατόπουλος, Πατσιμάς 5, Φορτσάτος 16, Χατζητούρνος

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των γηπεδούχων!