23/04/2024
Chicago Hulks 20 8 10 19 - 57 -
G-vana 24 19 14 13 - 70 -

Με αέρα πρωταθλήτριας η G-Vana!

Ποδαρικό με το δεξί έκανε η πρωταθλήτρια της Development League στον τέταρτο όμιλο της Summer Development League G-Vana, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισε τους 6 Chicago Hulks με 57-70 στο κλειστό της Ζωφριάς!

Άμυνα με τα μάτια έπαιξαν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την παρέα του Pecani να προηγείται με 20-24, χάρη σε 8 πόντους του Γεωργούση, 7 του Κριθαρούλα και 6 του Τσιμπούρη. Ο Νίκος Τιγγινάγκας ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 9 πόντους, ενώ από 4 είχαν οι Φουντάς και Πέτρος Δελατόλας.

Στη δεύτερη περίοδο η G-Vana έσφιξε την άμυνά της και 5 νέους πόντους του Κριθαρούλα, 4 του Γεωργούση και 4 του Τσιμπούρη, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 28-43. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους Chicago Hulks στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Πέτρο Δελατόλα να πετυχαίνει τους 5 από τους 8 πόντους της ομάδας του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι πρωταθλητές είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με ακόμη 8 πόντους του Γεωργούση, ξέφυγαν στους 19, 38-57. Δεν μπόρεσαν οι "Ταύροι" να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 6 νέους πόντους του Πέτρου Δελατόλα. Σκορ τρίτης περιόδου 38-57!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό της Ζωφριάς και έτσι η G-Vana έφτασε στην αγχωτική νίκη με 57-70 , μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μοσχόπουλου και Γεωργούση. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Πέτρος Δελατόλας, Ντέμος και Νίκος Τιγγινάγκας, πλησιάζοντας μέχρι και στους 5, στο 57-62!

Πολυτιμότερος των Chicago Hulks ο Πέτρος Δελατόλας με 21 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 βολές και 8/17 δίποντα. Πήρε 18 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson MVP για την G-Vana ο Γεωργούσης με 24 πόντους, έχοντας 6/11 βολές, 6/9 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας Α.): Δελατόλας Π. 21, Τιγγινάγκας Ν. 14 (1), Τιγγινάγκας Α. 4, Φουντάς 6, Ντέμος 10 (1), Δελατόλας Λ. 2

G-Vana (Pecani): Γεωργούσης 24 (2), Τσατσαλής 6, Χαλτούπης 2,  Κριθαρούλας 16 (2), Λιάνας, Ψωμιάδης 1, Τσιμπούρης 12, Φραγκούλης 2, Μοσχόπουλος 7

Τι μας άρεσε: Τόσο η εικόνα της G-Vana για τρία δεκάλεπτα, όσο και η μαχητικότητα των 6 "Ταύρων"!