01/02/2024
Tebelwolves 9 16 17 10 - 52 -
Athens Pistols 9 17 16 21 - 63 -

Αέρας... αισιοδοξίας πνέει για τους Pistols!

Και αιφνιδιασμοί και σετ επιθέσεις! Πάνω κάτω και μετά 5 vs 5.. Όλα τα είχε το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται σε δυσχερή θέση και να προσπαθούν να επιβληθούν από νωρίς και να πάρουν τα ηνία της αναμέτρησης, με τους Μασοκώστα και Αρόγιο να ξεχωρίζουν στο άκρως ισορροπημένο 9-9 της πρώτης περιόδου. Ο Μασοκώστας με το σουτ του και η αδυναμία των Pistols να ξεφύγουν κάλυψαν τα πολλά λάθη των Tebelwolves, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 25-26 για Pistols.

Ο Κυριαζής με τον Μασοκώστα διατηρούσαν τους γηπεδούχους σε μια μέση... κατάσταση, ικανή να τους στείλει στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου ισόπαλους με 42-42, με τον Χρήστο τον Κόκκαλη να αποτελεί... κολώνα για τους Pistols για αυτό το διάστημα, σταθερά, καθώς οποίος παρακολουθεί τα δρώμενα της παρέας του Πατρώνη ξέρει καλά πως ο ψηλός είναι... εγγύηση! Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες τα έπαιξαν όλα για όλα! Καλύτεροι όμως και πιο ψύχραιμοι φάνηκαν οι Pistols, οι οποίοι πήραν τη νίκη και ατενίζουν τη συνέχεια με αισιοδοξία, με τελικό σκορ 52-63.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λεωνίδας Καραγιώργης με 15 πόντους, 15 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα λάθος. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Δημήτρης Μασοκώστας με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 9/30 δίποντα, 10/33 τρίποντα, 4/7 βολές, 38 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 21 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 25/57 δίποντα, 1/17 τρίποντα, 10/15 βολές, 50 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 13 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 9 λάθη.