26/06/2021
Orlando Tragics 13 5 10 11 - 39 -
Λύκοι 17 9 14 14 - 54 -

Αέρας ανανέωσης στους Λύκους!

Ποδαρικό με το δεξί έκαναν στον δέκατο όμιλο της Summer Development League οι Λύκοι, καθώς στην πρεμιέρα επικράτησαν εύκολα της πεντάδας των Orlando Tragics με 39-54 στο κλειστό του Κολωνού, με τις προσθήκες τους να αφήνουν πολύ καλές εντυπώσεις!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Λύκοι, καθώς με δύο τρίποντα του Κούβελα και ένα του Ιατρού, προηγήθηκαν με 7-15, 3:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στους 4, 13-17, μετά από 5 πόντους του Κολυβά και τρίποντα των Αγαλόπουλου και Μεϊντάνη.

Στην δεύτερη περίοδο οι μπλε είχαν τον έλεγχο του αγώνα, έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 14-24, και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 18-26, χάρη σε 3 πόντους του Σάββα και βοήθειες των Κούβελα, Ζαμπούρα και Κωνσταντινίδη. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για τους Orlando Tragics στην δεύτερη περίοδο σημείωσε ο Ψιλός έξω από την γραμμή των 6,75μ.

Με τον Βαγγέλη Ιατρού να παίρνει μπρος στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου σημείωσε 7 πόντους, οι Λύκοι ξέφυγαν στους 15, 24-39, στα μέσα της τρίτης περιόδου. Η παρέα του Κριαλάκου δεν μπόρεσε να αντιδράσει ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά το τρίποντο του Μεϊντάνη και τους 3 πόντους του Κολυβά. Σκορ τρίτης περιόδου 28-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Λύκοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με τους Ιατρού (6π), Κέντρο (4π) και Σάββα (4π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 39-54! Για τους Tragics στα τελευταία λεπτά βρήκαν στόχο οι Ζαφειρόπουλος (4π),Ψιλός (4π) και Μεϊντάνης (3π).

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/15 βολές, 6/34 δίποντα και 7/33 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 13 λάθη. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 7/12 βολές, 19/46 δίποντα και 3/16 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 22 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Orlando Tragics ο Μεϊντάνης με 8 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 1/5 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Hall of Brands mvp των Λύκων ο Ιατρού με 16 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 5/10 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη.

Orlando Tragics (Κριαλάκος): Ζαφειρόπουλος 5 (1), Μεϊντάνης 8 (2), Αγαλόπουλος 5 (1), Κολυβάς 9 (1), Ψιλός 12 (2)

Λύκοι (Σάββας): Κούβελας 8 (2), Σάββας 10, Κέντρος 8, Δρόσος 2, Γιαννικόπουλος 2, Ιατρού 16 (3), Ζαμπούρας 4, Κωνσταντινίδης 4

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από τους Λύκους!