22/04/2024
Αρχιστράτηγος Βασδέκης BC 10 6 15 13 - 44 -
Pistachios 12 10 14 18 - 54 -

Η αεροπορία έδωσε τη νίκη στους Pistachios!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό του Seven για το πρωτάθλημα του Summer Evolution League, οι Pistachios εκμεταλλεύτηκαν στο ακέραιο την εμπειρία, αλλά και την ποιότητα που διαθέτουν σαν ομάδα και νίκησαν πανάξια τον Αρχιστράτηγο Βασδέκη με σκορ 44-54!

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, καθώς το θέαμα έλειψε, υπερίσχυσαν οι άμυνες και το επιμέρους 10-12 ήρθε ως φυσικό επακόλουθο! Ο Κανελλόπουλος πέτυχε 4 πόντους από το ζωγραφιστό, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Καραγρηγορίου και Τσίτουρας με 3! Από την άλλη πλευρά, ο Μπούρας είχε 4!

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι μπορεί να μην ενθουσίασαν επιθετικά, αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε να παίξουν άμυνα για σεμινάριο, γεγονός που τους βοηθησε να οδηγηθούν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα έξι πόντων(16-22)! Ο Κανελλόπουλος πρόσθεσε 4 πόντους, ενώ από 2 είχαν οι Φοραδούλας, Βοντετσιάνος και Λαουρδέκης!

Το τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης αποτέλεσε το μοναδικό το οποίο κέρδισαν οι γηπεδούχοι με το επιμέρους 15-14! Οι Καραχάλιος και Μπούρας είχαν από 4 πόντους έκαστος, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχαν οι Κασβής και Τάλαρος. Το σκορ στο τέλος της περιόδου ήταν το 31-36!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού και με τους Κανελλόπουλο και Πανταζή να κυριαρχούν κάτω από τα δύο καλάθια, κατάφεραν να φτάσουν σε μια πανάξια νίκη με σκορ 44-54!

Betsson MVP ο Γιώργος Κανελλόπουλος με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Χρήστος Τσαπόγας είχε 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 κοψίματα!

Αρχιστράτηγος Βασδέκης(Σκαμάγκος): Αρμενιάκος, Βοντετσιάνος 5, Καδάς 3, Καραχάλιος 7, Λαουρδέκης 10, Μπούρας 8, Σκαμάγκος, Τσαπόγας 7, Φοραδούλας 4.

Pistachios(Κοντογιάννης): Αβαρκιώτης, Κανελλόπουλος 15, Καραγρηγορίου 11, Κασβής 4, Κοντογιάννης 2, Πανταζής 10, Παπαγεωργίου, Σαραντόπουλος, Σολδάτος, Τάλαρος 4, Τσίτουρας 8.

Τι μας άρεσε : Η υπεροπλία των νικητών στην  γραμμή των ψηλών!