10/12/2023
Beerokoillers 8 12 14 8 - 42 -
Optimus Priamus 7 10 33 20 - 70 -

Αφεντικά στο δεύτερο ημίχρονο οι Optimus!

Οι ομάδες φάνηκαν να μπαίνουν ορεξάτες στο πρώτο δεκάλεπτο, ήταν όμως άστοχες στην τελική προσπάθεια με το χαμηλό 8 – 7 να είναι υπέρ των Beerokoillers. Κ.Μανδηλαράς και Κοσμαδάκης ξεχώρισαν με τρίποντα για τους γηπεδούχους, ενώ Λοΐζος με 3, Πιερουτσάκος και Καλτσάκας ήταν οι σκόρερ για τους Οptimus.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε δύο σκέλη, με τις ομάδες να έχουν από ένα καλό πεντάλεπτο. Οι Optimus μπήκαν πιο δυνατά και με μπροστάρη τον Χατούνογλου με 4 πόντους και καλάθια από Παπαδάκο, Πιερουτσάκο και Καλτσάκα, πήραν προβάδισμα με 12 – 17. Μετά το πεντάλεπτο, ο Κ.Μανδηλαράς έβαλε φαρδιά πλατιά την σφραγίδα του καθώς με 8 προσωπικούς πόντους, έστειλε τους Beerokoillers με το υπέρ τους 20 – 17 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο, ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του coach Αντωνουσάκη. Οι Optimus, έσφιξαν την άμυνα τους, έλεγξαν τα ριμπάουντ , ενώ στην επίθεση σκόραραν πολύ εύκολα(33!) και με τετράδα φωτιά τους Μανιά - Καλτσάκα με 8, Βασιλειάδη με 6 και Χατούνογλου με 4 πόντους αντίστοιχα , έβαλαν τις βάσεις για να πάρουν το ματς. Στην αντίπερα όχθη , η ομάδα του Μανδηλαρά έδειξε έλλειψη συγκέντρωσης και εκνευρισμού, έχοντας διακριθέντες τους Λιακόπουλο με 6 και Καμουλάκο με 4 πόντους, για το 34-50!

Το ποτάμι δε γυρνούσε πίσω και εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Καμουλάκος με 6 πόντους πάλευε αποκλειστικά στην επίθεση των γηπεδούχων, με τους Optimus χωρίς να βγάλουν το πόδι από το γκάζι και με το δίδυμο Μανιά με 7 και Βασιλειάδη με 5 πόντους να τραβούν το κουπί στην επίθεση, να φτάνουν πολύ εύκολα στο τελικό 42 – 70.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Μανιάς με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Μανδηλαράς με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Οι Beerokoillers είχαν 12/35 δίποντα, 4/27 τρίποντα, 6/13 βολές, κατέβασαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Οι Optimus είχαν 32/56 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/12 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Καμουλάκος 12, Κατσίκης, Κοσμαδάκης 7, Λιακόπουλος 10(7ρ.), Δ. Μανδηλαράς 1, Κ. Μανδηλαράς 12(12ρ.).

Optimus Priamus(Αντωνουσάκης): Βασιλειάδης 12(7ρ.), Καλτσάκας 14, Λοΐζος 5(7ρ.)Μανιάς 14(11ρ.), Ορφανουδάκης 2, Παπαδάκος 7, Πιερρουτσάκος 4, Σκουτέρης, Φουντουλάκης 2, Χατούνογλου 10(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό και με απόλυτη συγκέντρωση δεύτερο ημίχρονο των νικητών.