17/05/2023
KLAFTA LABORAL BC 16 16 17 14 - 63 -
Think Digital 16 17 6 12 - 51 -

Αφεντικό στη Development League η Klafta Laboral

Παίζοντας μπάσκετ υψηλού επιπέδου, η Klafta Laboral πήρε τη μεγάλη νίκη στο ντέρμπι κορυφής της Development κόντρα στους Think Digital (63-51) και εξασφάλισε την πρωτιά στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, κάτι που το άξιζε 100%, βάσει του μπάσκετ που έχει παίξει φέτος σε όλη τη σεζόν. Από την άλλη, οι «κυανόλευκοι» έμειναν 2οι και θα προσπαθήσουν να πάρουν την...ρεβάνς στα Play Offs.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημά του, με τον Γεωργακόπουλο να είναι εντυπωσιακός στο ματς, κρατώντας την ομάδα του κοντά στο σκορ, παρά το γεγονός πως βασικά ατού των TDG βρέθηκαν μακριά από τον καλό τους εαυτό. Έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ ισόπαλο (16-16).

Η Β' περίοδος ήταν...καρμπόν με την πρώτη, με τον Σταύρου από τη μία και τον Γεωργακόπουλο από την άλλη να βάζουν τα πάντα...από παντού, δίνοντας ένα ιδιαίτερο χρώμα στο ματς. Το σκορ εναλλασσόταν διαρκώς και τελικά οι TDG πήγαν με προβάδισμα ενός πόντου στα αποδυτήρια (32-33).

Τα πάντα κρίθηκαν στο Γ' δεκάλεπτο, εκεί όπου με σύμμαχο τον ενθουσιασμό και την φρεσκάδα, η Klafta Laboral κυριάρχησε και στις δύο όχθες του παρκέ. Οι Think Digital ξέμειναν από λύσεις στην επίθεση, δέχτηκαν εύκολους πόντους στα μετόπισθεν και μοιραία βρέθηκαν στο -10 μετά το τέλος της Γ' περιόδου, με την πλάστιγγα να γέρνει υπέρ της Klafta (49-39).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, αν και οι TDG επιχείρησαν να ισορροπήσουν την κατάσταση, η Klafta διαχειρίστηκε πολύ καλά το προβάδισμά της, δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να πλησιάσει και έφτασε με σχετική άνεση σε ένα δίποντο...χρυσάφι (63-51), με το οποίο εξασφάλισαν και την πρωτιά, εν όψει των Play Offs.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιάννης Σταύρου, με 28 πόντους και 5 ριμπάουντ