15/09/2021
Lasson BC 7 18 11 11 - 47 -
Peristeri Wardogs 14 13 28 17 - 72 -

Αφήνουν υποσχέσεις οι Peristeri Wardogs!

Εύκολο έργο είχαν οι Peristeri Wardogs απέναντι στην νεοσύστατη ομάδα των Lasson και στα πλαίσια της πρώτης αγωνιστικής του 6ου ομίλου του κυπέλλου επικράτησαν με εύκολα 47-72. Στο πρώτο ημίχρονο οι Lasson ήταν ανταγωνιστικοί, όμως στο δεύτερο μέρος το συγκρότημα του Παντελάκη δεν άφησε περιθώρια στους αντιπάλους του και έφτασε εύκολα στην κατάκτηση της νίκης.
Μουδιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν και οι δύο ομάδες όντας άστοχες και κάνοντας αρκετά λάθη με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 7-6 στα πρώτα πέντε λεπτά υπέρ των Lasson. Οι Peristeri Wardogs ετρεξαν σερί 8-0 και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στην λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με 7-14 με τους Κουλούρη και Χρόνη να έχουν από έξι πόντους για τους Περιστεριώτες, ενώ ο Σύλλας ήταν πρώτος σκόρερ των Lasson με πέντε πόντους.
Το πρώτο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου ανήκε ολοκληρωτικά στους Peristeri Wardogs, οι οποίοι σε αυτό το διάστημα με επιμέρους σκορ 11-5 έκαναν το σκορ 12-25 και ανέβασαν τον δείκτη της διαφοράς για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό πόντων. Όμως στο δεύτερο μισό ήταν η σειρά των Lasson να κυριαρχήσουν και με δικό τους σερί 13-2 το ημίχρονο έληξε 25-27 υπέρ των Wardogs. Ο Νικηταΐδης είχε έξι πόντους και ο Σύλλας πέντε για τους τυπικά γηπεδούχους, ο Καραλής ξεχώρισε με πέντε για τα σκυλιά του πολέμου.
Μετά το κακό μισό δεύτερο δεκάλεπτο οι Peristeri Wardogs μεταμορφώθηκαν και από το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου μέχρι τα μισά του έτρεξαν σερί 19-3 και έκαναν το σκορ 46-28! Οι Lasson δεν μπορούσαν να σταματήσουν τους Wardogs οι οποίοι κυριάρχησαν στην αντίπαλη ρακέτα και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 36-55. Κρητικός, Καραμπάς Φ. και Κοντονάτσιος είχαν από τρεις πόντους για τους Lasson, ο Χρόνης έκανε μεγάλο παιχνίδι για τους Peristeri Wardogs με 11 πόντους.
Τυπική διαδικασία το τελευταίο δεκάλεπτο καθώς οι Lasson δεν έδειχναν ικανοί να πάρουν κάτι από το ματς, δοκίμασαν διαφορά σχήματα ενώ και οι Peristeri Wardogs φάνηκαν πιο χαλαροί στον τρόπο παιχνιδιού τους. Το ματς έληξε 47-72 με τους Wardogs να παίρνουν την πρώτη τους φετινή νίκη και τους Lasson την πρώτη τους γεύση από το Basketaki! Ο Κρητικός πρόσθεσε άλλους τρεις πόντους για τους ηττημένους, ο Βελέντζας είχε έξι για τους νικητές.
Hall Of Brands MVP ο Κουλούρης με 15 πόντους έχοντας 5/14 δίποντα, 5/7 βολές, 21 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη και 1 μπλοκ.
Συνολικά οι Peristeri Wardogs είχαν 20/38 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 14/21 βολές, 54 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 17 λάθη και 1 μπλοκ.
Lasson BC (Καραμπάς Φ.): Μανίκας 2, Τσουπαρόπουλος, Αθανάσουλας, Κρητικός 8 (1), Σύλλας 12 (1), Καραμπάς Φ. 7, Καραμπάς Α. 6, Κοντονάτσιος 5 (1), Νικηταΐδης 7 (2).
Peristeri Wardogs (Καρακατσάνης): Κουλούρης 15 (21ρ), Παπασπύρου 6 (1), Καρακατσάνης, Καραλής 7 (5ρ), Μπουργαζάς (4ασ), Βελέντζας 8, Σοφός 1, Χρόνης 20 (4), Γιοβάρθης 2, Παντελάκης 13 (1τρ 15ρ).
Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των Peristeri Wardogs στο δεύτερο ημίχρονο.