13/12/2021
Αλκοολικός Αστέρας 4 6 3 9 - 22 -
Δαλάι Κλάμα 21 15 17 14 - 67 -

Αφιερωμένη στον Νίκο…!

Το βράδυ της Κυριακής 12 Δεκεμβρίου στα Άνω Λιόσια, οι Δαλάι Κλάμα μπήκαν με απόλυτη συγκέντρωση στο παιχνίδι, έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ κατά διαστήματα, επικράτησαν με το ευρύ 22 – 67 απέναντι στον Αλκοολικό Αστέρα και αφιέρωσαν την νίκη ψηλά στον ουρανό…

Οι Δαλάι Κλάμα μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στο πρώτο δεκάλεπτο και πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα. Ο Μπέης ήταν πρώτος σκόρερ με 7 πόντους και ακολούθησαν Οικονόμου με 6 και Κλούτσος με 4 , ενώ για τον Αλκοολικό που είχε τρομερά προβλήματα στην επίθεση , από ένα καλάθι πέτυχαν Σιδηρόπουλος και Αντωνόπουλος(4-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αλκοολικός Αστέρας ήθελε αλλά δεν μπορούσε να ακολουθήσει, καθώς πέτυχε μόνο 6 πόντους με Γιάννη(4) και Τσομπανέλη .Στην αντίπερα όχθη , το σύνολο του Μπουρελάκου έπαιζε εξαιρετικό μπάσκετ και με πρώτα βιολιά στην επίθεση τους Νικηταρά(5), Κλούτσο(5) και Οικονόμου(4), πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 10 – 36.

Καταιγιστικοί οι Δαλάι Κλάμα και στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς πέτυχαν 17 πόντους και δέχτηκαν μόνο ένα τρίποντο από τον Μπελογιάννη. Ο Οικονόμου πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 7 πόντους με τους Νικηταρά και Σωτηράκη να πετυχαίνουν από ένα τρίποντο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βρήκαν 9 πόντους με Τσαμακίδη, Αντωνόπουλο(4) και Γιάννη, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρότι κατέβασαν ρυθμούς, έβγαλαν ωραίες φάσεις και με έξι διαφορετικούς παίκτες να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, ολοκλήρωσαν την ευρεία νίκη τους με 22 – 67.

Mvp ΤΤης αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Οικονόμου με 17 πόντους, 18 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Γιάννης με 6 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Ο Αστέρας είχε 8 / 43 δίποντα, 1 / 19 τρίποντα, 3 / 13 βολές, κατέβασε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 14 λάθη.

Οι Δαλάι είχαν 20 / 39 δίποντα, 7 / 24 τρίποντα, 6 / 8 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Αλκοολικός Αστέρας( Πιτσιλός): Μπελογιάννης 3, Αντωνόπουλος 6, Λουκόπουλος, Σιδηρόπουλος 2(6ρ.), Γιάννης 6(14ρ.), Τσαμακίδης 3 (6ρ.), Τσομπανέλης 2.

Δαλάι Κλάμα( Μπουρελάκος): Τσιάρας 2, Νικηταράς 11, Οικονόμου 17(18ρ.), Μπέης 7, Ντεμελής 2, Μάγος 2, Κλούτσος 12, Χρυσάνης 2, Σωτηράκης 12.

Τι μα άρεσε: Οι Δαλάι περνάνε καλά στον αγωνιστικό χώρο κι αυτό φαίνεται!