22/11/2021
Ηττηφόρος BC 3 7 15 8 - 33 -
Pourangers BC 18 8 12 9 - 49 -

Αφιερωμένη στον πρόεδρο η νίκη των Pourangers!

Στον πρόεδρο Σούλη Γεωργιόπουλο που έλειπε στο εξωτερικό, αφιέρωσαν τη νίκη τους οι Pourangers απέναντι στον Ηττηφόρο με 33-47, σε ένα παιχνίδι που οδηγούσαν την κούρσα από το πρώτο δεκάλεπτο.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι Pourangers έδειχναν αποφασισμένοι να κάνουν δικό τους το σημερινό παιχνίδι. Αγαδάκος με 8 και Μαρκόπουλος με 7 πόντους αντίστοιχα οδηγούσαν την κούρσα, ενώ για τους γηπεδούχους ένα τρίποντο πέτυχε ο Νιαρχάκος.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων και το επιμέρους σκορ χαμηλό(7-8). Ο Ηττηφόρος προσπαθούσε να μπει στην διεκδίκηση του ματς με Κωνσταντούλα, Χαλακατέβα και Νικολαΐδη να σκοράρουν, αλλά το μεγάλο προβάδισμα των φιλοξενούμενων διατηρούσαν οι Μπούτζης με 4, Μαρκόπουλος και Γεωργιάδης(10-26).

Ο Μαρκόπουλος πέτυχε χ ένα γρήγορο τρίποντο στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου για τους φιλοξενούμενους, όμως στην συνέχεια ο Ηττηφόρος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και με 4 πόντους του Ασημακόπουλου, τρίποντο του Καλαμπόγια και καλάθια από Τέτσιο, Νιαρχάκο πλησίασε 21 – 29. Στην συνέχεια οι Pourangers αφυπνίστηκαν και με τον Αγαδάκο να είναι κυρίαρχος μέσα στην ρακέτα , ανέβασαν ξανά την διαφορά στους 13(25-38).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στην έκβαση του αγώνα. Ο Ηττηφόρος μείωνε με 5 του Χαλακατέβα και δίποντο του Τέτσιου, ενώ την άνετη νίκη των Pourangers υπέγραφαν Γεωργιάδης με 7 πόντους και Μαρκόπουλος με δίποντο(33-47).

Mvp της αναμέτρηση αναδείχτηκε ο Θεοχάρης Γεωργιάδης με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Ασημακόπουλος με 4 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Ο Ηττηφόρος είχε 11 / 39 δίποντα, 3 / 16 τρίποντα, 2 / 12 βολές, κατέβασε 26 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 8 λάθη.

Οι Pourangers είχαν 17 / 33 δίποντα, 3 / 21 τρίποντα, 6 / 10 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη.

Ηττηφόρος( Ασημακόπουλος): Ανδριγιανάκης 2, Χαλακατέβας 9, Τέτσιος 4 , Ασημακόπουλος 4, Κωνσταντούλας 2 (6ρ.), Νιαρχάκος 5, Νικολαΐδης 3(6ρ.), Καλαμπόγιας 4.

Pourangers(Στρατόπουλος): Στρατόπουλος, Γεωργιάδης 13(7ρ.), Παπαβασιλείου, Αγαδάκος 11(9ρ.), Παπαδόπουλος 5(6ρ.), Μπούτζης 2(9ρ.), Μαρκόπουλος 18(11ρ.).

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα των νικητών από το ξεκίνημα της αναμέτρησης.