03/07/2022
Saint Pauli 3 6 17 19 - 45 -
Escapers 11 22 12 14 - 59 -

Άφησαν και κάβα οι Escapers!

Μπαίνοντας δυνατά από το πρώτο δεκάλεπτο, οι Escapers έδειξαν πόσο θέλουν την πρόκριση στους 16 της Summer D2-League, καταφέρνοντας να κερδίσουν τους Saint Pauli με 45-59 στον Κολωνό, κάνοντας τη μεγάλη ανατροπή από το -9 της πρώτης συνάντησης.

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Escapers στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Τσιγκλιτσή και δίποντα των Σιώπκα – Τάγκα, προηγήθηκαν με 3-11! Χωρίς καλάθι εντός πεδιάς έμειναν οι γηπεδούχοι στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Πανταζή να βάζει δύο βολές και τον Κόντο μία.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα της Κεφάλα κυριάρχησε κατά κράτος των αντιπάλων και με 7 πόντους του Κοσμά, 5 του Γάτου και τρίποντο του Τσιγκλιτσή, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 27 πόντων, 6-33, 1:00 για την ανάπαυλα. Το σκορ του πρώτου μέρους, 9-33, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Saint Pauli ο Χρήστος Κουτσελίνης, εκτελώντας εύστοχα για δεύτερη φορά από την περιφέρεια.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Saint Pauli βρήκαν τα πατήματά τους και με 8 πόντους του Κουλούρη, 4 του Πανταζή και 3 του Κόντου, μείωσαν στους 15, 26-41. Τελικά οι Δραπέτες έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +19 (+10 συνολ.), χάρη σε 5 πόντους του Γάτου, 4 του Σιώπκα και 3 του Κοσμά. Σκορ τρίτης περιόδου 26-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Escapers είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Γάτο, Κοσμά και Σιώπκα, έφτασαν δίκαια στη νίκη – πρόκριση με 45-59! Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κουλούρης, Θεοδωρόπουλος και Πανταζής, καταφέρνοντας απλά να μαζέψουν την διαφορά της ήττας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/17 βολές, 6/28 δίποντα και 7/29 τρίποντα. Πήραν 31 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 14/16 βολές, 15/44 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές και έκαναν 18 λάθη.

Πολυτιμότερος των Saint Pauli ο Πανταζής με 11 πόντους, έχοντας 9/11 βολές, 1/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη. Betsson mvp των Escapers ο Κοσμάς με 18 πόντους (double-double), έχοντας 4/5 βολές, 7/14 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Saint Pauli (Κόντος): Θεοδωρόπουλος 2, Πανταζής 11, Κόντος 5, Ματεντζόγλου, Τσιχριτζής 2, Δατσέρης, Κουτσελίνης 9 (3), Κουλούρης 16 (4)

Escapers (Κεφάλα): Τάγκας 3, Γάτος 13 (3), Σιώπκας 11, Φράγκος 2, Βρακάς 2, Τσιγκλιτσής 10 (2), Κοσμάς 18, Μπομπότης

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Escapers!