06/07/2021
Buzzer Beaters 12 9 17 10 - 48 -
Μπεκρίμ Team 22 12 14 12 - 60 -

Άφησαν τις μπύρες κι έπιασαν τη μπάλα.

Στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου, το βράδυ της Τρίτης οι Buzzer Beaters υποδέχθηκαν την Μπεκρίμ Team σε 1 ματς που η νίκη ήταν απαραίτητη και για τις 2 ομάδες. Το ματς ήταν έντονο με τους «μπεκρήδες» σε ρόλο οδηγού σχεδόν καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Μπορεί Θεοδωρόπουλος και Γιαννούδης να προσπάθησαν αλλά ο Δημητρίου και η παρέα του στο τέλος πήραν το ροζ φύλλο αγώνα και την νίκη με σκορ 48-60 και πλέον κρατάνε την τύχη στα χέρια τους όσο αφορά την πρόκριση!

Πολύ δυνατά, ξεκίνησε η Μπεκρίμ στην 1η περίοδο του αγώνα. Έχοντας σεληνιασμένο από νωρίς τον Δημητρίου (9 πόντοι), οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν γοργά γοργά με διαφορά της τάξεως των 10 πόντων. 5 πόντους είχε ο Θεοδωρόπουλος από πλευράς BB για το τελικό 12-22.

Πιο ήρεμο ήταν το 2ο δεκάλεπτο του αγώνα. Το τέμπο έπεσε και κυριάρχησαν οι άμυνες και οι set επιθέσεις. Το 9-12 των 10 αυτών λεπτών μαρτυρά και την αστοχία των ομάδων ως ένα βαθμό. Τους 14 πόντους έφτασε ο Δημητρίου σκοράροντας άλλους 5 ενώ, 2 καλάθια είχε ο Κυριακόπουλος. Από πλευράς Buzzer Beaters, 1 τρίποντο είχε ο Κλήρης και 4 πόντους ο πάντα τίμιος Γιαννούδης. Η διαφορά έφτασε τους 13 πόντους!

Σε μία μικρή αντεπίθεση βγήκαν οι γηπεδούχοι στο 3ο δεκάλεπτο. Με μπροστάρη τον εκρηκτικότατο Γιαννούδη κατάφεραν να ρίξουν λίγο την διαφορά. 10 πόντους είχε o JJ με τον Θεοδωρόπουλο να ακολουθεί με 5. Την διαφορά όρθια κράτησε όρθια ο Δημητρίου με 11 πόντους!

Με τον πίνακα να δείχνει 38-48 υπέρ της Μπεκρίμ Team όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς. Μπορεί Θεοδωρόπουλος και Γιαννούδης να προσπάθησαν πολύ αλλά σε καμία περίπτωση αυτό δεν ήταν αρκετό από το να εμποδίσει τον Δημητρίου και τον coach P. που είχε και 2/2 τρίποντα στο παιχνίδι να οδηγήσουν τους φιλοξενούμενους στο 1ο τους φετινό ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 48-60!

Mvp του αγώνα ήταν ο Ανδρέας Δημητρίου με 27 πόντους, 15 ριμπάουντ (2-13), 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 7 λάθη σε 37:42 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 6/11 δίποντα (54,5%), 5/9 τρίποντα (55,6%) και 0/3 βολές (0%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Γιαννούδης με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ (2-5) και 4 κλεψίματα σε 38:20 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 8/17 δίποντα (47,1%), 0/3 τρίποντα (%) και 3/8 βολές (37,5%).

Σαν σύνολο, οι Buzzer Beaters είχαν 19/44 (43,2%), 2/27 τρίποντα (7,4%), 8/18 βολές (44,4%), 44 ριμπάουντ (10-34), 3 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 13 λάθη. Η Μπεκρίμ Team είχε 15/41 δίποντα (36,6%), 9/29 τρίποντα (31%), 3/15 βολές (20%), 52 ριμπάουντ (11-41), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 14 λάθη.

Buzzer Beaters (Κλήρης): Θεοδωρόπουλος 15, Κλήρης 3 (7 ριμπ), Φατούρος, Γιαννούδης 19 (7 ριμπ), Αλεξανδρόπουλος 8 (14 ριμπ), Παναγιωτόπουλος 3, Νικολάου.

Μπεκριμ Team (Παπαγεωργίου): Προδρομίδης 3, Κατσαμπίρης 5, Νικολόπουλος, Λαγοπάτης 4 (9 ριμπ), Δημητρίου 27 (15 ριμπ), Παπαγεωργίου 6, Γιαννάτος 5 (8 ριμπ), Φράγκος, Κυριακόπουλος 8, Τσάμης, Παιρής 2.

Τι μας άρεσε: Η κλάση και η τεχνική κατάρτιση του Δημητρίου!