11/11/2023
Intercity BC 7 16 16 21 - 60 -
Beer Team 15 9 17 13 - 54 -

Άφησε το καλό για το τέλος η Intercity!

Σάββατο βραδάκι στο Athens Sports Hall, η με την πλάτη στον τοίχο Beer Team έδειχνε πως ήρθε αποφασισμένη όσο ποτέ για να πάρει το παιχνίδι, με την Intercity να βγάζει αντίδραση και με εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο να παίρνει την πέμπτη της νίκη στην Development League με 60 – 54.

Η Beer Team δεν είχε περιθώρια για νέες απώλειες, μπήκε συγκεντρωμένη από το πρώτο λεπτό, κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με όπλα στην επίθεση τους Θεοδοσόπουλο με 6 πόντους και Μαυράκη με σουτ από τα 6.75, έχτισαν ακόμα και διψήφια διαφορά. Στην αντίπερα όχθη, η παρέα του Μπαλαφούτη ήταν πολύ άστοχη στην τελική προσπάθεια κι έμεινε στη διεκδίκηση του ματς με Μπαλαφούτη, Νικολάου και Σταματόπουλο να πετυχαίνουν από ένα καλάθι.

Με σπασμένα τα φρένα μπήκε η Ιντερσίτι στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήρε το μομέντουμ του αγώνα και με 11 αναπάντητους πόντους με μπροστάρη τον Μπαλαφούτη(5) προσπέρασε 18 – 17. Η Beer Team άλλαξε την εικόνα της μετά από πέντε αγωνιστικά λεπτά, βρήκε πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Μαρφαντά που πέτυχε 5 πόντους και πήγε στην ανάπαυλα με ισχνό προβάδισμα 23 – 24.

Ισορροπημένο ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις ομάδες να βρίσκουν πιο εύκολα πλέον το αντίπαλο καλάθι και την Beer Team να συνεχίζει να είναι σε θέση οδηγού με 39 – 41. Ο Μαρφαντάς συνέχισε να πυροβολεί από την περιφέρεια με δύο τρίποντα, ο Ανδρόνικος ακολούθησε με 5 πόντους και ο Κρεκούκης(3) έδινε βοήθειες μέσα στη ρακέτα για το προβάδισμα των Κίτρινων. Για την Ιντερσίτι που ακολουθούσε κατά πόδας και πλήρωσε τα κενά της διαστήματα, ο Σταματόπουλος με 7 πόντους ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας του.

Ο Ανδρόνικος με 3 συνεχόμενους, έδωσε αέρα 5 πόντων στην Beer Team στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά στην συνέχεια το γήπεδο κατηφόρισε για την Ιντερσίτι! Οι τυπικά γηπεδούχοι, με τον Μπόζα να δείχνει καυτός με 8 πόντους και τρίποντο του Μπαλαφούτη, ξέφυγαν με 52 – 44, για να έρθει ο Μαρφαντά με σουτ από τα 7.75 να δώσει φιλί ζωής. Με πέντε λεπτά να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης, η Ιντερσίτι είχε βάλει το νερό στο αυλάκι και με τον Σταματόπουλο να οργανώνει, τον Νικολάου να κερδίζει τις μάχες κάτω από τα καλάθια και τον Συρνιώτη μπροστάρη με 3 πόντους, αντιστάθηκε στην πίεση της Beer Team με το τρίποντο του Ανδρόνικου να μειώνει 58-54 κι έφυγε με την πολύτιμη νίκη στις αποσκευές της(60-54).

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γιάννης Μπόζας με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Θεοδοσόπουλος με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η Intercity είχε 16 / 47 δίποντα, 5 / 21 τρίποντα, 13 / 24 βολές, κατέβασε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη.

Η Beer Team είχε 14 / 45 δίποντα, 7 / 26 τρίποντα, 5 / 14 βολές, κατέβασε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 11 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 17 λάθη.

Intercity (Μπαλαφούτης): Αργυριάδης, Μπαλαφούτης 13, Μπόζας 15, Νικολάου 9(7ρ.), Σπαής, Σταματόπουλος 13(8ρ.), Σταυρόπουλος 3, Στρίκος 2, Συρνιώτης 5(11ρ.).

Beer Team(Μαυράκης): Ανδρόνικος 16(8ρ.), Θεοδοσόπουλος 10(9ρ.), Κρεκούκης 5(17ρ.), Μαρφαντάς 14, Μαυράκης 3, Μαχαλιάς 2, Μεταξάς 4, Τζατζαράκης.

Τι μας άρεσε: Τρομερό πάθος και πολύ δυνατές μονομαχίες πάντα μέσα σε αθλητικά πλαίσια μεταξύ των αθλητών των δύο ομάδων.