12/02/2023
Gerakas Hawks 10 15 14 9 - 48 -
Tinder Bologna 19 21 14 16 - 70 -

Αυτή ναι, ήταν Niko Team!

Απόγευμα Κυριακής στο κλειστό του Αγίου Νικολάου η Niko Team επικράτησε των Gerakas Hawks με το εμφατικό 48-70, υπερκαλύπτοντας και τη διαφορά από την ήττα του πρώτου γύρου (61-66). Στο 7-7 η ομάδα του Στέλιου Μπούρα που βρίσκεται δύο νίκες απόσταση από τις προνομιούχες θέσεις, στο 4-10 υποχώρησε η ομάδα του Στάθη Πικάση που συνεχίζει την μάχη της για να παραμείνει στην Evolution League.

Σαφώς πιο αποτελεσματική ήταν η μετέπειτα νικήτρια ομάδα στο ξεκίνημα. Με τον Κολυβάκη (8π.) να ξεκινά ζεστός το ματς, έχοντας για άξιους συμπαραστάτες τους Λάσκαρη (6π.), Μενδρινό (3π.) και Μπούρα (2π.) η Niko Team μπήκε σε θέση οδηγού. Τα Γεράκια απάντησαν με Λιγνό (6π.), Παλλαντζά (2π.) και Γραβάνη (2π.) παραμένοντας σε λογική απόσταση. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 10-19.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η Niko Team ανέβασε αισθητά το περιφερειακό της ποσοστό και με πρωταγωνιστές τους Μενδρινό (9π.), Κολυβάκη (6π.), Καραμαλίγκα (4π.) και Λάσκαρη (2π.) έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας. Στην αντίπερα όχθη, οι Hawks παρότι βελτιώθηκαν επιθετικά χάρη στους Γεωργούση (6π.), Γιαννακάκη (3π.), Τοπούζογλου (3π.) και Βουλουμάνο (2π.) πήγαν προς τα αποδυτήρια με -15. Σκορ ημιχρόνου, 25-40.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν ισορροπημένο με το επιμέρους σκορ να γράφει 14-14 και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Οι Hawks διένυσαν ένα αρκετά καλό διάστημα, βρίσκοντας λύσεις από τους Γραβάνη (5π.), Τοπούζογλου (3π.), Γιαννακάκη (3π.) και Λιγνό (2π.), όμως δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 39-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Niko Team δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Gerakas Hawks. Με τον Λάσκαρη (9π.) να ξεχωρίζει και τους Καραμαλίγκα (3π.) και Πέτσα (4π.) να  τον ακολουθούν οι φιλοξενούμενοι απλοποίησαν ακόμη περισσότερο την υπόθεση νίκη, δίνοντας στα τελευταία λεπτά διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι Hawks δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ίδιο ρυθμό, παρά την προσπάθεια των Λιγνού (6π.) και Σκλαβούνου (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Gerakas Hawks είχαν 10/37 δίποντα, 6/23 τρίποντα και 10/20 βολές. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Niko Team είχε 17/35 δίποντα, 9/27 τρίποντα και 9/13 βολές. Μάζεψε 51 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 19 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Κολυβάκης με 20 πόντους και double-double, έχοντας 1/5 δίποντα και 6/8 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, ενώ είχε 4 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Λιγνός με 14 πόντους, έχοντας 5/9 δίποντα και 4/4 βολές. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Gerakas Hawks (Πικάσης): Αρβανιτάκης, Βουλουμάνος 2, Γεωργούσης 7(2), Γιαννακάκης 6 (2), Γραβάνης 7, Λιγνός 14, Παλλαντζάς 2, Πικάσης, Σκλαβούνος 3, Τζελεπής 1.

Niko Team (Μπούρας): Dai Yi, Καραμαλίγκας 10 (1), Κολυβάκης 20 (6), Λάσκαρης 19, Μενδρινός 12 (2), Μπούρας 2, Παπαπαύλου 2, Πέτσας 5.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων.