12/03/2023
Brazzerzz Beachterzz 16 17 15 12 - 60 -
Phoenix Bums 21 16 17 13 - 67 -

Αυτοί οι Bums δεν σταματούν πουθενά !

Το απόγευμα της Κυριακής στο Athens Sports Hall οι Phoenix Bums πήραν τη ρεβάνς κόντρα τους Brazzerzz Beachterzz με 60-67, φτάνοντας τις 9 διαδοχικές νίκες και παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Κρίσιμη ήττα για την ομάδα του Βασίλη Δημητριάδη που έχει μπροστά της 2 τελικούς ακόμη στην προσπάθεια της για πρόκριση στα Playoffs. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Με τον Χαριτόπουλο (12π.) να είναι εξωπραγματικά εύστοχος στο πρώτα λεπτά και τους Γόντικα (7π.) κ’ Κοβάτσο (2π.) να προσφέρουν κι εκείνοι λύσεις, ο Φοίνικας μπήκε σε θέση οδηγού. Καλό επιθετικό ρυθμό είχαν και οι Brazzerzz, μην επιτρέποντας στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν, χάρη στους Π. Βγενόπουλο (5π.), Γρηγορακάκη (3π.), Δημητριάδη (3π.), Ζώτο (3π.) και Μπότσαρη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-21.

Πιο ισορροπημένο ήταν το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τους Beachterzz να σκοράρουν με μεγάλη συνέπεια, χάρη στην τριπλέτα των Ζώτου (9π.), Γρηγορακάκη (6π.) και Π. Βγενόπουλου (2π.). Στην αντίπερα όχθη, ο Μοσκόφογλου (6π.) μπήκε για τα καλά στην εξίσωση και παρέα με τους Γόντικα (6π.) και Μοίρα (5π.) διατήρησαν το προβάδισμα για τους Phoenix Bums. Σκορ ημιχρόνου, 33-37.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και μετά την ανάπαυλα με το επιμέρους σκορ να γράφει 15-17 και τους Bums να διατηρούν τα ηνία με τρομερό επιθετικό κρεσέντο του Παπαντωνίου (12π.). Από πλευράς γηπεδούχων, οι Πίλτσης (6π.), Γρηγορακάκης (5π.) και Δημητριάδης (4π.) τράβηξαν κουπί επιθετικά, βάζοντας την ομάδα τους στην τελευταία περίοδο με -6. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 48-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Bums παρότι απώλεσαν το προβάδισμα των 13 πόντων που είχαν χτίσει νωρίτερα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με πρωταγωνιστές τους Γόντικα (4π.), Λάσπα (4π.) και Παπαντωνίου (3π.). Οι Beachterzz πάλεψαν μέχρι τέλους να επιστρέψουν, όμως παρά την προσπάθεια των Γρηγορακάκη (4π.), Πίλτση (3π.), Ζώτου (3π.) και Δημητριάδη (2π.). δεν τα κατάφεραν.

Στο τέλος του αγώνα, οι Brazzerzz Beachterzz είχαν 16/37 δίποντα, 6/23 τρίποντα και 10/20 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 19 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Phoenix Bums είχαν 19/49 δίποντα, 7/21 τρίποντα και 8/14 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε Χρίστος Γόντικας με 18 πόντους και double-double, έχοντας 8/12 δίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταύρος Γρηγορακάκης με 18 πόντους και double-double, έχοντας 7/16 δίποντα και 4/9 βολές. Μάζεψε 20 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 μπλοκ και 3 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Βγενόπουλος Α., Βγενόπουλος Π. 7 (1), Γρηγορακάκης 18, Δημητριάδης 9 (1), Ζώτος 15 (3), Μπότσαρης 2, Πίλτσης 9 (1).

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Γαδ, Γόντικας 18, Καπετανάκης, Κοβάτσος 2, Λάσπας 4, Μοίρας 6, Μοσκόφογλου 6, Μπαλτζόγλου, Παπαντωνίου 15 (3), Χαριτόπουλος 14 (2).

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία του Χαριτόπουλου στο ξεκίνημα του αγώνα.