18/11/2023
Ερυθρός Σταυρός 14 12 17 16 - 59 -
Orlando Tragics 23 20 15 16 - 74 -

Αυτοί οι Tragics είναι ανανεωμένοι!

Καλή εμφάνιση, καλή κυκλοφορία και κυρίως αέρας... ανανέωσης στο ρόστερ και την εικόνα των Orlando Tragics, οι οποίοι επιβλήθηκαν του Ερυθρού Σταυρού με σκορ 59-74.

Η μπάλα γυρνούσε τόσο καλά στην επίθεση των ανανεωμένων Orlando Tragics που το 14-23 με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος στο Φάληρο έμοιαζε απόλυτα λογικό, με τον Κωνσταντίνου σταθερά εύστοχο και τον Ακτύπη να... δουλεύει κοντά στο καλάθι. Ο Τσέκα έτρεξε και ο Μανίκας σκόραρε για τη μείωση του σκορ και τη βελτίωση της εικόνας των γηπεδούχων.. Ο Τάσος ο Κουτουζής είδε την κατάσταση να ξεφεύγει και είπε να σκοράρει από τα 6.75, να μειώνει κοντά στους 10 και να προσπαθεί να ξυπνήσει τους γηπεδούχους, με το ημίχρονο να κλείνει στο 26-43.

Ο Μανίκας παρέμενε άστοχος, ο Τσέκα κλείστηκε καλά και μόνο ο Κουτουζής συνέχισε να βρίσκει εύκολα το δρόμο προς το καλάθι, με τους Tragics από την άλλη να κρατούν τη διαφορά στους 14-18 πόντους, καθώς πήραν πόντους από Ποθητό και Ακτύπη, με την τρίτη περίοδο να χρίζει ως ξεκάθαρο φαβορί πλέον τους φιλοξενούμενους, με το σκορ στο 43-58. Η μεγάλη διαφορά έμεινε μέχρι τέλους για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πάλεψαν και ήθελαν πολύ αυτόν τον αγώνα, με τη βελτιωμένη εικόνα τους να τους δίνει ακόμα ένα ροζ φύλλο, με σκορ 59-74!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Τσιώγκας με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τάσος Κουτουζής με 25 πόντους, 21 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 16/42 δίποντα, 6/36 τρίποντα, 9/21 βολές, 54 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 6 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/44 δίποντα, 12/32 τρίποντα, 2/8 βολές, 48 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 10 λάθη.

Ερυθρός Σταυρός (Κουτουζής): Τσέκα 11, Ασημομύτης, Κολοβός, Κουτουζής 25, Μανίκας 18, Πάντζαλης, Φάλαγγας 5.

Orlando Tragics (Τσαμουράς): Αγγελιδάκης 7, Αθανασιάδης, Ακτύπης 4, Κωνσταντίνου 19, Ντρες 13, Παπαντώνης 2, Ποθητός 6, Σπυράτος 5, Τσαμουράς 3, Τσιώγκας 15.