25/03/2023
Ageli B.C. 9 15 12 13 - 49 -
Beeranhas 16 16 18 25 - 75 -

Αγκαλιά με την 3η θέση τα Beeranhas!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό του Σπάρτακου για το πρωτάθλημα της Development2 League, τα Beeranhas εκμεταλλευόμενοι την υπεροπλία στους ψηλούς επικράτησαν της Ageli με σκορ 49-75. Η παρέα του Χαιδάκη μετά από αυτή την επιτυχία πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα έναντι των αντιπάλων της, στη προσπάθεια κατάληψη της 3η θέσης, που θα της επιτρέψει να μπει με μεγαλύτερες αξιώσεις στην διαδικασία των Playoffs! Οι φιλοξενούμνοι είχαν ως Betsson Mvp τον Χρήστο Κύρκο με 25 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν σε κανέναν σημείο του παιχνιδιού να αναχαιτίσουν τους ψηλούς των γηπεδούχων και είχαν ως καλύτερο παίκτη τον Αχιλλέα Ταράτσα  με 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλέψιμο και 1 κόψιμο. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι έστειλαν ξεκάθαρο μήνυμα προς την ομάδα του Κολλτσινάκου ότι θα χτυπήσουν μέσα από το ζωγραφιστό, καθώς οι Κύρκος(6π) και Μουσούντας(6π) πέτυχαν τους δώδεκα από τους συνολικά δεκαέξι πόντους της ομάδας τους στο διάστημα αυτό. Οι ‘’Χαλανδριώτες’’ είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Κωσταρά με ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων. Η περίοδος έκλεισε, με τον φωτεινό πίνακα στο 9-16!

Ήταν ηλίου φαεινότερων  ότι οι γηπεδούχοι θα έπρεπε να βρουν κάτι να αντιπαραταξουν στο παρκέ του Σπάρτακου, ώστε να άλλαζαν το μομέντουμ της αναμέτρησης, που ήταν ξεκάθαρα υπέρ των Beeranhas. H ageli ανέβασε τη ποιότητα της στο επιθετικό κομμάτι  χάρις στην ευστοχία των Γλύκα(2τρ), Κεχαγιόγλου(1τρ) και Δημητρού(1τρ) έξω από την γραμμή των 6.75, τελειώνοντας το δεκάλεπτο με 6, 5 και 4 πόντους αντίστοιχα. Ωστόσο λύση στο πρόβλημα αντιμετώπισης των ψηλών των αντιπάλων δεν βρέθηκε, καθώς οι Μουσούντας(8π) και Κύρκος(4π) και Βαλέντζης(4π) αποτέλεσαν εκ νέου τους καλύτερους παίκτες των φιλοξενούμενων. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν το 24-32

Το τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι με κύριο άξονα την άμυνα τους, έριξαν κράτησαν εκ νέου τον αντίπαλο τους χαμηλά στο σκορ και με τους Μουσούντα(8π) και Κύρκο(8π) να στήνουν ένα ξέφρενο πάρτι κάτω από τα δύο καλάθια, οδήγησαν την ομάδα τους στη τελευταία στροφή του παιχνιδιού με το υπέρ τους 36-50. Ο Κεχαγιόγλου πρόσθεσε ακόμη δύο τρίποντα στο ενεργητικό του, κλείνοντας εν τέλει τη περίοδο με 8 πόντους.

Το τέταρτο δεκάλεπτο οι Beeranhas δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Ageli, καθώς άνοιξαν τη ψαλίδα της διαφοράς, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια άκρως πολύτιμη νίκη με σκορ 49-75!

Τα Beeranhas είχαν 32/61 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 2/7 βολές, 43 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 8/22 δίποντα, 10/35 τρίποντα, 3/6 βολές, 24 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη .

Ageli(Κολλτσινάκου): Βασιλόπουλος 8, Γλύκας 6, Δημητρός 11, Κεχαγιόγλου 14, Κωσταράς 3, Στεφανόπουλος, Ταράτσας 7.

Beeranhas(Χαιδάκης): Βαλέντζης 8, Κύρκος 25, Μίχιλης 2, Μιχαηλίδης, Μουσούντας 28, Τραϊφόρος 6, Χαιδάκης 6.

Τι μας άρεσε: Η γραμμή ψηλών των νικητών!