25/09/2020
Αγανάκτηση 6 9 16 14 - 45 -
Terroristas 8 7 5 12 - 32 -

Αγανάκτησε στο πρώτο, νίκησε στο δεύτερο!

Την Πέμπτη το βράδυ 24 Σεπτεμβρίου για τον 30ό όμιλο του κυπέλλου, η Αγανάκτηση χάρη στο πολύ καλό της τρίτο δεκάλεπτο, πήρε το ροζ φύλλο επικρατώντας των άστοχων Terroristas με 45 – 32.

Χαμηλός ρυθμός και φτωχό σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Αγανάκτηση πέτυχε 6 πόντους με Ρούσσο, Γ. Σπηλιόπουλο και Καραμαλίκη, ενώ οι Terroristas είχαν προβάδισμα με 6 – 8 με τέσσερις πόντους του Νικολόπουλου και καλάθια από Κονοφάο και Λίτινα.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι άστοχες με το επιμέρους σκορ(9-7) να είναι και πάλι χαμηλό. Η Αγανάκτηση βρήκε 9 πόντους με Παναγιωτόπουλο, Γιουρμετάκη, Ρούσσο και Βαζούρα, ενώ οι Terroristas με Καρδάση, Στράτη και Νικολόπουλο έφεραν το ματς στα ίσια (15 – 15.).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Σταματόπουλου βρήκε μόνο πέντε πόντους με βολή του Λίτινα και 4 του Στάικου. Η Αγανάκτηση ανέβασε την απόδοσή της και με πρωταγωνιστές τον Καραμαλίκη με δύο τρίποντα και Ψυχογιό με 4 πόντους ξέφυγε 31-20.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με Νικολόπουλο και τρίποντο του Λίτινα πλησίασαν στο σκορ, όμως το ξέσπασμα των γηπεδούχων με τρίποντο του Ρούσσου, 5 πόντους του Παναγιωτόπουλου και καλάθι του Γιουρμετάκη τους έδωσε σκορ ασφαλείας(42-25).Στα 4 λεπτά που απέμεναν για την λήξη του αγώνα οι Terroristas σκόραραν με Καρδάση, Βατικιώτη και Σέιτο, ενώ ο Ψυχογιός με γκολ φάουλ υπέγραψε τη νίκη της Αγανάκτησης με το τελικό 45 – 32.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Νίκος Ψυχογιός με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Καρδάσης με 4 πόντους, 8 ριμπάουντ.

Συνολικά η Αγανάκτηση είχε 17 – 33 τρίποντα, 6 – 30 τρίποντα, 5 – 11 βολές, κατέβασε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη. Οι Terroristas είχαν 12 – 42 δίποντα, 2 – 21 τρίποντα, 6 – 19 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Αγανάκτηση(Βαζούρας): Π. Σπηλιόπουλος 1 (8ρ.), Σουρβίνος, Γ. Σπηλιόπουλος 3 (6ρ.), Γιουρμετάκης 5(3κλ.), Βαζούρας 2, Ρούσσος 11, Καραμαλίκης 8, Παναγιωτόπουλος 9 (9ρ.), Ψυχογιός 6 (10ρ.).

Terroristas (Σταματόπουλος): Κουτούβαλης, Νικολόπουλος 10 (9ρ.), Βατικιώτης 2, Τσιαούσης (15 ρ.), Λίτινας 6, Στράτης 2(6ρ.), Κονοφάος 1, Σέιτος7, Αλεξιάδης, Καρδάσης 4 (8ρ.).

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε στο πρώτο μέρος!