17/09/2019
Bobeeres 12 14 26 9 - 61 -
Harlems 13 16 16 15 - 60 -

Αγάθος beats the buzzer!

Η έβδομη χρονιά στο μεγαλύτερο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα της χώρας, το Basketaki the League έχει ήδη ξεκινήσει. Οι ομάδες ρίχνονται στις πρώτες μάχες του κυπέλλου για τη φάση των ομίλων και στο εν λόγω κείμενο θα ασχοληθούμε με τη συνάντηση δύο ιστορικών ομάδων της διοργάνωσης. Bobeeres και Harlems λοιπόν πάτησαν για πρώτη φορά παρκέ φέτος, προσφέροντας όμορφο μπάσκετ και ένα ματς με συνεχείς εναλλαγές σε προβάδισμα και μομέντουμ. H ομάδα του Τσίτουρα ήταν, όμως, αυτή που κατάφερε να χαμογελάσει τελευταία, αφού το buzzer beater δίποντο του Ανδρέα Αγάθου δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Παναγιώτης Σταυρόπουλος (16π., 8 ριμπ.), Νίκος Μότσιος (18π., 1 τρ., 5 ριμπ.) και Χρήστος Καρράς (10π., 6 ριμπ., 4 ασ., 4 κλεψ.), όμως οι Αμερικανοί στερήθηκαν της συνέπειας στις δύο πλευρές του γηπέδου και μπήκαν με το… αριστερό στις φετινές του υποχρεώσεις. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Με τον υψηλόσωμο Παναγιώτη Σταυρόπουλο (7π.) να παρουσιάζεται φορμαρισμένος και αποτελεσματικός στο low post παιχνίδι, οι Harlems πήραν θέση οδηγού στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Μουδιασμένο επιθετικά ήταν το πρώτο πεντάλεπτο για τους Bobeeres, οι οποίοι στη συνέχεια βρήκαν τα πατήματά τους και με ικανοποιητική πολυφωνία ισορρόπησαν την κατάσταση. Σκορ 1ης περιόδου, 12-13.

Στα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου, οι Αμερικάνοι ήταν εμφανώς ανώτεροι, γεγονός που αποτυπώθηκε και στον φωτεινό πίνακα (14-23). Ήταν το χρονικό σημείο, όπου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τη μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς, βασιζόμενοι κυρίως στο επιθετικό κρεσέντο του Νίκου Μότσιου (9π. με 1 τρ.). Ωστόσο, όπως και στο πρώτο έτσι και στο 2ο δεκάλεπτο, η εμπειρία των γηπεδούχων δεν επέτρεψε να ξεφύγει περισσότερο το σκορ. Οι Bobeeres έτρεξαν ένα γρήγορο επιμέρους 8-0, βρίσκοντας λύσεις κυρίως από το παιχνίδι των ψηλών (Αγάθος και Σακελλαράκης), και έμειναν σε απόσταση αναπνοής. Κάπως έτσι, λοιπόν, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά «στο σουτ» και όλα τα ενδεχόμενα να μοιάζουν ανοιχτά. Σκορ ημιχρόνου, 26-29.

Δεύτερο μέρος στο Athens Sports Hall και η παραγωγικότητα των «πρασίνων» εκτοξεύεται. Η ομάδα του Τσίτουρα μέτρησε όσους πόντους κατάφερε να βάλει σε όλο το πρώτο ημίχρονο και, σε συνδυασμό με την ικανοποιητική συγκέντρωση στα μετόπισθεν πήρε κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά. Σπουδαία δουλειά στο επιθετικό κομμάτι από το δίδυμο Θωμάς Σιάτρας (7π.) και Ανδρέας Αγάθος (6π.), την ώρα που στο αντίπαλο στρατόπεδο οι Harlems είχαν σημαντικά κενά επιθετικά διαστήματα. Σκορ τρίτης περιόδου, 52-45 με τον Θωμά Σιάτρα να σκοράρει στη λήξη δίνοντας ακόμη μεγαλύτερο ψυχολογικό αβαντάζ στους Bobeeres.

Πραγματική παράσταση στα τελευταία δέκα αγωνιστικά λεπτά, με το σασπένς και τις εναλλαγές να παίρνουν ρόλο πρωταγωνιστή. Οι Bobeeres έφτασαν για πρώτη φορά στο +8 (55-47)Οι Harlems είχαν έγκαιρη απάντηση, προερχόμενη από την πιεστική άμυνα και τα εύκολα καλάθια στο αιφνιδιασμό (8 πόντους ο Μότσιος), σκόραραν 10 συνεχόμενους και αναπάντητους πόντους και το ματς οδηγήθηκε στις ειδικές καταστάσεις. Σε αυτές, οι Bobeeres αποδείχθηκαν εκ του αποτελέσματος πιο ψύχραιμοι και με μαγική εκτέλεση του Ανδρέα Αγάθου από τα 4,5 μέτρα πανηγύρισαν έξαλλα την πρώτη τους νίκη με 61-60. Λίγο έλειψε να τους χαλάσει τα σχέδια στην τελευταία φάση ο Παναγιώτης Σταυρόπουλος, όταν το σύστημα του Τριαντάφυλλου Χατζημιχαήλ τον έβγαλε σε πλεονεκτική θέση, αλλά εκείνος δεν κατάφερε να ευστοχήσει.

Στο τέλος του αγώνα οι Bobeeres είχαν 7/16 βολές (43,8%), 26/57 εντός πεδιάς (45,6%) και 2/11 τρίποντα (18,2%). Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Harlems είχαν 12/21 βολές (57,1%), 22/65 εντός πεδιάς (33,8%) και 4/21 τρίποντα (19,0%). Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη.

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Αγάθος με 18 πόντους, έχοντας 9/14 δίποντα (64,3%). Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 20 λεπτά συμμετοχής. Από τους Harlems ξεχώρισε ο Παναγιώτης Σταυρόπουλος με 16 πόντους, έχοντας 2/2 βολές (100,0%), 7/12 δίποντα (58,3%) και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 8 ριμπάουντ σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Bobeeres (Τσίτουρας) : Ξουράφης 6, Τζώρτζης 3, Καββαδίας 3, Σιάτρας 14, Σακελλαράκης 9, Αντωνόπουλος 4, Αγάθος 18, Κούρτης, Αγγελακόπουλος 4, Τσιακανίκας.

Harlems (Χατζημιχαήλ) : Μουρτίογλου 2, Σκαρμέας, Κρητικός 3, Καραμπάς 3, Σιάμος 5, Μότσιος 18, Καρράς 10, Σταυρόπουλος 16, Χατζημιχαήλ 3.

Τι μας άρεσε : Οι συνεχείς εναλλαγές του δευτέρου ημιχρόνου!