29/12/2023
Peristeri Wardogs 20 8 13 17 - 58 -
Flying Circus 18 13 12 6 - 49 -

Ο Άγιος Βασίλης ήρθε στο Περιστέρι!

Το βράδυ της Παρασκευής στο Athens Sports Hall οι Peristeri Wardogs πραγματοποίησαν μαγική εμφάνιση και πανηγύρισαν δικαίως την πρώτη τους νίκη, επικρατώντας του Flying Circus με 58-49.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Wardogs, καθώς οι Περιστεριώτες προηγήθηκαν με +10, χάρη στην τριπλέτα των Νικολαρόπουλου (10π.), Θ. Καρακατσάνη (5π.) και Σοφού (5π.). Η ομάδα του Πιπιλή, όμως, βρήκε τα πατήματά της και έβγαλε αντίδραση με καλάθια των Δροσόπουλου (6π.), Σιολή (6π.), Κάκια (4π.) και Γκέκα (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 20-18.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Wardogs κόλλησαν επιθετικά και παρά την προσπάθεια των Καρακατσάνη (5π.) και Καρκατσούλη (3π.), απώλεσαν το υπέρ τους προβάδισμα. Στην αντίπερα όχθη, το Flying Circus έκλεισε το ημίχρονο στο +3, χάρη στις επιθετικές λύσεις που προσέφεραν οι Δροσόπουλος (6π.), Γκέκας (2π.), Κάκιας (2π.) και Σιολής (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 28-31.

Μετά την ανάπαυλα το ντέρμπι συνεχίστηκε με το επιμέρους σκορ να γράφει 13-12. Νικολαρόπουλος (5π.), Καρακατσάνης (3π.), Συνιόρογλου (3π.) και Σοφός (2π.) τράβηξαν το κουπί της επίθεσης για τους μετέπειτα νικητές, ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με Κάκια (4π.), Πιπιλή (4π.), Δροσόπουλο (2π.) και Γκέκα (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 41-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Wardogs ήταν πιο αποφασισμένοι από ποτέ για το πρώτο τους ροζ φύλλο και το έδειξαν. Με τον Νικολαρόπουλο (7π.) να βγαίνει μπροστά και τους Σοφό (5π.), Συνιόρογλου (2π.) και Παπαδιώτη (2π.) να τον ακολουθούν, οι Περιστεριώτες έφτασαν στη νίκη που τόσο αναζητούσαν. Το Flying Circus υπέπεσε σε αρκετά λάθη στο φινάλε, σκόραρε μόλις 6 πόντους και μοιραία ηττήθηκε.

Στο τέλος του αγώνα, οι Peristeri Wardogs είχαν 12/43 δίποντα, 9/23 τρίποντα και 7/13 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, το Flying Circus είχε 19/57 δίποντα, 2/17 τρίποντα και 5/13 βολές. Μάζεψε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 17 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Νικολαρόπουλος με 22 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα, 4/11 τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 34 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παντελής Δροσόπουλος με 16 πόντους, έχοντας 7/14 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Peristeri Wardogs (Σοφός) : Καρακατσάνης Θ. 14 (3), Καραπιπεράκης, Καρκατσούλης 3 (1), Νικολαρόπουλος 22 (4), Παπαδιώτης 2, Σοφός 12, Συνιόρογλου 5 (1).

Flying Circus (Πιπιλής) : Αλεξάκης 5 (1), Αντωνάκης, Γκέκας 6, Δροσόπουλος 16, Κάκιας 10, Πιπιλής 4 (1), Σιολής 8.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.