14/02/2024
Ραμολιμέντα 17 16 10 15 7 65 -
All Blacks 15 12 17 14 5 63 -

Άγιος… Παρλαβαντζίνος!

Το βραδάκι της Τετάρτης 14 Φεβρουαρίου στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, ο ερωτικός λόγω της ημέρας Ανδρέας Παρλαβάντζας πήρε από το χέρι τα Ραμολιμέντα, τα οδήγησε σε δύσκολη νίκη στην παράταση απέναντι στους All Blacks και παράλληλα εκμεταλλεύτηκαν την ήττα των Undafted και σκαρφάλωσαν στην τρίτη θέση.

Οι ομάδες μπήκαν ορεξάτες στο παρκέ,σκόραραν εύκολα, με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο και τα Ραμολιμέντα να παίρνουν στο τέλος το προβάδισμα με 17 – 15. Ο Εμμανουηλίδης με 6 πόντους ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων, με τον Δεδεμάδη να βάζει ένα τριποντάκι, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε μακράν ο Μπαλντατσίδης με 9 από τους 15 πόντους της ομάδας του.

Οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου, με Παρλαβάντζα, Εμμανουηλίδη από την μία και Τσαλουκίδη, Μπούρο και Χερβατίδη από την άλλη,να διαμορφώνουν το ισόπαλο 22 – 22. Στην συνέχεια τα Ραμολιμέντα πάτησαν το γκάζι και με τον Παρλαβάντζα σε ρόλο δημιουργού και εκτελεστή με ένα τρίποντο και τους Τσούτη, Εμμανουηλίδη και Ποσταλλή να βάζουν από ένα καλαθάκι, ξέφυγαν με 33 – 24, για να έρθει ο Σπυρόπουλος στην εκπνοή να διαμορφώσει το 33 – 27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να σταθούν καλύτερα μέσα στις τέσσερις γραμμές και με την άμυνα να σφίγγει, αιχμή του δόρατος τον Εμμανουηλίδη με 5 πόντους και τρίποντα από Χερβατίδη - Τσαλουκίδη, προσπέρασαν 43-44. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, τα Ραμολιμέντα που αντιμετώπιζαν πρόβλημα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, είχαν τους Δανίλη και Παρλαβάντζα να σκοράρουν από την περιφέρεια κρατώντας τους σε απόσταση αναπνοής.

Η αμφίρροπη εξέλιξη του παιχνιδιού συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με τις ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ και τελικά το παιχνίδι να πηγαίνει στο έξτρα πεντάλεπτο. Οι All Blacks πάλευαν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ, κυρίως με το δίδυμο Μπαλντατσίδη με 7 και Τσαλουκίδη με 5 πόντους αντίστοιχα, με τα Ραμολιμέντα να βρίσκουν απαντήσεις με Παρλαβάντζα(6), Πρωτόπαπα(4) και Δανίλη(4), για το ισόπαλο 58-58.

Στην παράταση η ποιότητα και η προσωπικότητα του Αντρέα Παρλαβάντζα έκανε τη διαφορά,με τον αρχηγό των γηπεδούχων να σκοράρει 5 από τους 7 πόντους της ομάδας του σπρώχνοντας την προς την νίκη. Στην αντίπερα όχθη, οι All Blacks πέτυχαν μόλις ένα καλάθι εντός παιδιάς με τον Τσαμάλη, χάνοντας το παιχνίδι στις λεπτομέρειες με 65-63.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Ανδρέας Παρλαβάντζας με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Μπαλταντσίδης με 23 πόντους, 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Τα Ραμολιμέντα είχαν 18 / 44 δίποντα, 5 / 22 τρίποντα, 14 / 22 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Οι All Blacks είχαν 13 / 41 δίποντα, 5 / 25 τρίποντα, 22 / 27 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Ραμολιμέντα:(Παρλαβάντζας): Δανίλης 9, Δεδεμάδης 3, Εμμανουηλίδης 13(8ρ.), Καραχρήστος, Παρλαβάντζας 22(7ρ.), Ποσταλής 4, Πρωτόπαπας 8(11ρ.), Τσαφαντάκης, Τσούτης 6.

All Blacks(Τσαλουκίδης): Μπαλντατσίδης 23(15ρ.), Μπούρος 8(10ρ.), Σαμαρτζής 2, Σπυρόπουλος 4 , Τσαλουκίδης 14, Τσαμάλης 4(8ρ.), Χερβατίδης 8(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Το πάθος των ομάδων και η αμφίρροπη εξέλιξη του παιχνιδιού στα 45 λεπτά που διήρκεσε.