03/03/2022
Oklaχώμα - - - - - 44 -
TECHbuddy - - - - - 56 -

Άγιος Εφραίμ Γιαννακόπουλος

Μπορεί η TechBuddy να παρατάχθηκε με μόλις 7 παίχτες στον αγώνα της Master League ενάντια στην φορμαρισμένη OklaΧώμα, αλλά δεν πτοήθηκε. Με οδηγό τον σεληνιασμένο Γιαννάκοπουλο παράτεινε το νικηφόρο σερί της και παράλληλα παρέμεινε παρέα με την Occupy Media πρώτη στην κορυφή.44-56 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα.

Πιο καλά ξεκίνησε στην 1η περίοδο η OklaΧώμα. Εκμεταλλευόμενη τα miss-match, η παρέα του Μπερδέση πέτυχε εύκολους πόντους. 18-12 ήταν το επιμέρους σκορ. 6 πόντους είχε ο killer Παναγόπουλος, με Γκάβρανιτς και Γεωργακόπουλο να ακολουθούν, έχοντας από 4. Την Tech στο παιχνίδι κράτησε ο Γιαννακόπουλος με 10 πόντους.

Στην αντεπίθεση πέρασε η TechBuddy στο 2ο δεκάλεπτο. Τον χαβά του συνέχισε ο εκπληκτικός Γιαννακόπουλος με 9 πόντους. 8 είχε ο Μπαλτάς που έπαιξε εξαιρετικά και στις 2 πλευρές του παρκέ. 4 πόντους πέτυχε ο Παναγόπουλος για την OklaΧώμα που έχασε τον ρυθμό της. Το σκορ διαμορφώθηκε σε 30-33, με την Tech να γυρνάει τούμπα το ματς. 12-21 ήταν το επιμέρους σκορ της περιόδου.

Ήπιων τόνων ήταν η 3η περίοδος. Η Tech κατάφερε να κρατήσει την διαφορά υπέρ της (+5). Από την άλλη μεριά, η OklaΧώμα αν και είχε πιο δυνατούς παίχτες, δεν κατάφερε να περάσει την μπάλα στο ζωγραφιστό. 3 πόντους είχε ο Παναγόπουλος για τους μεν, ενώ 5 είχε ο πρόεδρος Βαλέρης για τους δε. 9-11 ήταν το σκορ του δεκαλέπτου.

Με την διαφορά στους 5 πόντους, όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η OklaΧώμα αν και προσπάθησε, δεν κατάφερε να βρει στόχο με Γεωργακόπουλο και Παναγόπουλο και εν τέλει υπέστη την ήττα από την γεμάτη ελλείψεις TechBuddy. Όλους τους πόντους της OklaΧώμα τους πέτυχε ο Γκάβρανιτς (5), ενώ 5 είχε ο Γιαννακόπουλος για την Tech. 44-56 ήταν το τελικό σκορ με το οποίο η TechBuddy πήρε ακόμα 1 ροζ φύλλο αγώνα!

Mvp του αγώνα ήταν ο Εφραίμ Γιαννακόπουλος με 28 πόντους, 10 ριμπάουντ (4-6), 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη σε 39:24 λεπτά αγώνα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Ρήγκος με 6 πόντους, 7 ριμπάουντ (0-7), 1 ασίστ και 1 λάθος σε 22:29 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η OklaΧώμα είχε 15/35 δίποντα (42,9%), 2/27 τρίποντα (7%), 8/13 βολές (62%), 40 ριμπάουντ (5-35), 10 ασίστ, 2 κλεψίματα και 9 λάθη. Η TechBuddy είχε 13/44 δίποντα (29,5%), 7/30 τρίποντα (23%), 9/17 βολές (53%), 55 ριμπάουντ (18-37), 8 ασίστ, 6 κλεψίματα και 6 λάθη.

OklaΧώμα(Μπερδέσης): Γεωργακόπουλος 6, Γκάβρανιτς 9, Μπερδέσης, Ορφάνιδης 6, Παναγόπουλος 13, Ρήγκος 6 (7 ριμπ), Ψαλτάκης 4.

TechBuddy(Γεράνιος): Βαλέρης 8, Γεωργιόπουλος (9 ριμπ), Γιαννακόπουλος 28 (10 ριμπ), Δημογιάννης, Μενεγής 4 (9 ριμπ), Μπαλτάς 12 (11 ριμπ), Παπαδημητρόπουλος 4.

Key player: Ο παράγοντας Χ ήταν ο Πέτρος Μπαλτάς με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τι μας άρεσε: Μα προφανώς η απόδοση του Γιαννακόπουλου που ήταν “in the zone”!