17/02/2024
Κλειώ 10 8 15 8 - 41 -
Boom Shakalaka 16 21 9 13 - 59 -

Αγκαλιά με τα playoff η Boom Shakalaka!

Το ξεκίνημα του αγώνα ανήκε στην ομάδα του κόουτς Μπουρνουσούζη, καθώς με τον Κοττέα να δίνει πολύτιμες λύσεις μέσα από το ζωγραφιστό, αλλά και τον Μπούρμπουλα να τον ακολουθεί με ένα εύστοχο σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75, έκλεισαν την περίοδο με σκορ 10-16! Από την άλλη πλευρά, ο Τσιώλος βρήκε 4 πόντους στο ανοιχτό γήπεδο, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε η κολόνα της ομάδας που ακούει στο όνομα Χρήστος Πολυχρονόπουλος!

Η συνέχεια αποτέλεσε ένα από τα καλύτερα φετινά διαστήματα της Boom Skakalaka και στις δυο πλευρές του γηπέδου! Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν χαμηλά στο σκορ τον αντίπαλο, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, έκλεψαν μπάλες και βρήκαν εύκολους πόντους στο αγαπημένο τους transition παιχνίδι! Επιπλέον, ο συνήθης ύποπτος σε αυτές τις περιπτώσεις, Γιάννης Μπούρμπουλας, φάνηκε συνεπής στο ραντεβού με το τρίποντο και με δυο εύστοχα, συνετέλεσε ώστε η ομάδα του να οδηγηθεί στα αποδυτήρια σε θέση οδηγού με σκορ 18-37! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η Κλειώ εμφανίστηκε αρκετά μονοδιάστατη στην επίθεση, φτωχή σε ιδέες, ενώ υπέπεσε σε αρκετά λάθη! Πρώτος σκόρερ ήταν ο Καστανιώτης με 4 πόντους!

Ένα από τα βασικά χαρακτηριστικά της παρέας του Αμπατζή είναι ότι ποτέ δεν παρατάει τα παιχνίδια! Έτσι λοιπόν, η Κλειώ επέστρεψε από τα αποδυτήρια με σκοπό να βγάλει αντίδραση, περιόρισε την Boom στους εννέα πόντους και με τους Καλαλή-Καλαλέ και Καστανιώτη να κάνουν θραύση κάτω από τα δυο καλάθια υπερίσχυσαν στο τρίτο δεκάλεπτο με το επιμέρους 15-9! Βέβαια, αυτό δε στάθηκε ικανό να αλλάξει τη συνολική εικόνα της αναμέτρησης, λόγω του προβαδίσματος που είχε αποκτήσει η Skakalaka από το πρώτο ημίχρονο! Οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν έλλειμμα επιθετικών λύσεων, ενώ είχαν μεγάλα προβλήματα στην άμυνα τους! Ο Μαρκουλής είχε 4 πόντους σε αυτό το διάστημα! Η προτελευταία στροφή έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 33-46!

Στο φίνις του παιχνιδιού, ο Μπούρμπουλας συνέχισε να είναι on fire και συνεπικουρούμενος από τους Κοττέα, Μαρκουλή, Κυρίμη και Χατζηθεοδώρου κατάφεραν να δώσουν στην Boom Shakalaka μια σπουδαία νίκη επί ενός άξιου αντιπάλου με σκορ 41-59!

Betsson MVP ο Γιάννης Μπούρμπουλας με 22 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Παναγιώτης Καστανιώτης είχε 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 19/43 δίποντα, 6/34 τρίποντα, 3/6 βολές, 56 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 13 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/58 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 4/10 βολές, 41 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 7 κλεψίματα και 14 λάθη.

Κλειώ(Αμπατζής): Αμπατζής 2, Καλαλής-Καλαλές 10, Καστανιώτης 12, Πασχαλής, Πολυχρονόπουλος 6, Σφήκας 3,Τσιώλος 8,

Boom Shakalaka(Μπουρνουσούζης): Αλεφαντινός 2, Κοττέας 9, Κυρίμης 8, Μαρκουλής 10, Μπούρμπουλας 22, Σαραντόπουλος 2, Χατζηθεοδώρου 6.

Τι μας άρεσε: Το δεύτερο δεκάλεπτο των νικητών!