18/03/2023
Gran Camaria 5 9 11 12 - 37 -
Λύκοι 7 10 13 19 - 49 -

Αγκαλιά με την άνοδο οι Λύκοι!

Σε ένα δυνατό, θορυβώδες, με μπόλικο μπασκετικό ξύλο και αρκετή ένταση στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνίδι, οι Λύκοι κατάφεραν να πάρουν μία τεράστια νίκη με 37 – 49, πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ απέναντι στα Gran Camaria και να βρίσκονται πλέον με το ενάμιση πόδι στα σαλόνια της Evolution .

Το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν πολύ δυνατό, με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στην άμυνα και τους Λύκους να έχουν μικρό προβάδισμα με 5 – 7. Γουναρίδης(4) και Κουντούρης πέτυχαν τους πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ για τους φιλοξενούμενους, ένα τρίποντο έβαλε ο Πάτρας και από ένα καλάθι οι Κουρούβανης και Καρακώστας.

Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε και η δεύτερη περίοδος , με πολύ δυνατές μονομαχίες και τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 14 – 17. Τα Καμάρια ξεκίνησαν καλύτερα με Μαρίνο, Τσακανίκα και Μαργέτη να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, αλλά στη συνέχεια οι Λύκοι με μπροστάρη τον Σάββα με 6 πόντους και τον Κουρούβανη να ακολουθεί με 4, προσπέρασαν 14 – 17.

Το κονταροχτύπημα συνεχιζόταν και στην τρίτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να παλεύουν με όλες τους τις δυνάμεις και τους Λύκους τελικά να κρατούν το προβάδισμα με 25 – 30. Ο Μαργέτης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τα Camaria σε άμυνα και επίθεση με 6 πόντους, ενώ τους φιλοξενούμενους οδηγούσε ο Κούβελας με 7 πόντους, με τον Κουρούβανη να βάζει μεγάλο τρίποντο στην εκπνοή.

Το τέταρτο δεκάλεπτο, ήταν και το πιο πλούσιο σε σκορ και θέαμα, με τους Λύκους να καταφέρνουν να ανοίξουν την διαφορά στα τελευταία τρία λεπτά και να πανηγυρίσουν μία σπουδαία νίκη με 37 – 49. Ο Μαργέτης με 6 πόντους, έδινε κυρίως τις λύσεις στην ομάδα του Αθανασίου, όμως οι Λύκοι αποφασισμένοι να παλέψουν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, είχαν την τύχη να έχουν σε καλό βράδυ το δίδυμο Σάββα και Κούβελα με 6 και 5 πόντους αντίστοιχα, φτάνοντας τελικά στην επικράτηση με 37 – 49.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Άρης Σάββας με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Μαργέτης με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα Camaria είχαν 9/39 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 16/35 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 20 λάθη.

Οι Λύκοι είχαν 13/31 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 14/25 βολές, κατέβασαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασιστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Gran Cramaria (Αθανασίου):Γουναρίδης 3,Κουλούρης , Κουντούρης 6 , Μαρίνος 6, Μαργέτης 14,Περγούλης 2(8ρ.), Σγουρίδης 3, Τσακανίκας 2, Χρυσίνας 1.

Λύκοι(Σάββας): Δρόσος 6, Α. Καρακώστας 1, Αν. Καρακώστας, Καχριμάνης 1, Κουρούβανης 12, Κούβελας 13(7ρ.), Πάτρας 4 , Σάββας 12, Χαραλαμπίδης.

Τι μας άρεσε: Το πάθος και η ενέργεια που έβγαλαν οι δύο ομάδες, για να φτάσουν στην νίκη.