13/04/2022
Athens Pistols 9 18 13 14 - 54 -
Κέρβεροι 21 15 10 10 - 56 -

Αγκαλιά με την παραμονή οι Κέρβεροι!

Στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Μaster League  , οι Κέρβεροι πραγματοποίησαν μια άκρως σημαντική νίκη όσον αφορά τη προσπάθεια που κάνουν για να εξασφαλίσουν την παραμονή τους   , καθώς οι Athens Pistols υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους με σκορ 54-56  .

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Νίκο Ζαΐμη  , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , κυριάρχησε στα ριμπάουντ  , έβγαλε σπουδαίες άμυνες και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 14 πόντους και 23 ριμπάουντ  στο ενεργητικό του .

Στο πρώτο δεκάλεπτο  οι φιλοξενούμενοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα , αλλά και τους Ζαΐμη και Ντάγκα να ηγούνται των προσπαθειών τους πήραν το προβάδισμα , 5-17,  με το τέλος της περιόδου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού έχοντας δώδεκα πόντους διαφορά ,9-21 . Ο Ντάγκας πέτυχε 9 πόντους  , ενώ  στην αντίπερα όχθη ο Σταμάτης Ρήγας είχε 4 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι Κέρβεροι με δύο τρίποντα του Λαρεντζάκη και ένα του Ντάγκα αύξησαν την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες στους δεκαπέντε πόντους , 15-30 , ο Μπαλωμένος και η παρέα του με ένα σερί 8-0 μείωσαν στους εφτά , 23-30 , για να έρθει η απάντηση των φιλοξενούμενων , καθώς με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 4-6 έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο συν εννέα , 27-36 . Ο Λαρεντζάκης πέτυχε 6 πόντους ,  ενώ από τους γηπεδούχους ο Δημήτρης Ρήγας  είχε 4 .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι  άνοιξαν τη ψαλίδα της διαφοράς στους δώδεκα , 32-44 , οι Pistols με απόλυτους πρωταγωνιστές τους Χριστιανόπουλο και Σταμάτη Ρήγα μείωσαν στους τέσσερις , 40-44 , με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της προτελευταίας στροφής να δείχνει το 40-46 υπέρ των Κέρβερων   . Ο Ζαΐμης σε αυτό το διάστημα πέτυχε 5 πόντους , ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Χριστιανόπουλος .

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Pistols μπήκαν αποφασισμένοι να κάνουν τη ζημιά στον αντίπαλο τους , πίεσαν στην άμυνα , έκλεψαν μπάλες , έλεγξαν τα ριμπάουντ και με τον Φασουλάκη να πραγματοποιεί πράγματα και θάματα στο κλειστό των Μελισσίων έφεραν την αναμέτρηση στο πόντο , 54-55 , με την προσπάθεια τους να μένει ημιτελής , καθώς ο Ζαΐμης με μία βολή 2,6 πριν το τέλος έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με σκορ 54-56   .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Ζαΐμης με 14 πόντους, 23 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 1 ασίστ   , ενώ για τους ηττημένους ο Σταύρος Σάρρας  είχε 8 πόντους και 23 ριμπάουντ .

Οι Κέρβεροι είχαν 9/36 δίποντα , 11/37 τρίποντα  , 5/9 βολές ,  52 ριμπάουντ , 11 ασίστ , 2 κλεψίματα , 1 κόψιμο  και 6 λάθη , ενώ οι Athens Pistols  είχαν 17/55 δίποντα , 3/18 τρίποντα , 11/14 βολές , 53 ριμπάουντ , 7 ασίστ ,  6 κλεψίματα  και 6 λάθη .

Athens Pistols(Μπαλωμένος): Μπαλωμένος 2 , Σταμάτης Ρήγας 8 , Σάρρας 8 , Βρυώνης 5 , Χριστιανόπουλος 7 , Δημήτρης Ρήγας 8 , Φασουλάκης 16   .

Κέρβεροι (Συλιγνάκης) : Συλιγνάκης 1 , Ντάγκας 17 , Παντελής 13 , Ζαΐμης 14 , Κάπρος , Λαρεντζάκης 9 , Γώγος 2   .

Τι μας άρεσε : Τα 23 επιθετικά ριμπάουντ του Νίκου Ζαΐμη !