20/06/2022
Peristeri Histons 19 10 10 10 - 49 -
Mandra Heat 11 11 26 6 - 54 -

Αγκαλιά με την πρωτιά η Mandra Heat!

Το απόγευμα του Σαββάτου 18 Ιουνίου στο Basketaki Arena, οι Peristeri Histons είχαν τον έλεγχο στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, αλλά η Mandra Heat έκανε καλό δεύτερο ημίχρονο, βρήκε πολλές λύσεις από τα 6.75 και έφτασε στο υπέρ της τελικό 49 – 54.

Με πολύ όρεξη μπήκαν οι ομάδες στον αγωνιστικό χώρο , με τους Histons να έχουν σε τρομερή κατάσταση τον Δερβεντζή με 9 πόντους και να κρατούν τα προβάδισμα 19 – 11.Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Διολέτης βρισκόταν σε εξαιρετική μέρα με 8 πόντους με τον Μώλο να προσφέρει ένα καλάθι.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο , με τις δυο ομάδες να παίζουν άναρχο basket και τους Περιστεριώτες να κρατούν το προβάδισμα 29 – 22. Δερβεντζής και Κλήμης οδηγούσαν τους προπορευόμενους με 4 πόντους έκαστος , ενώ για την Μάνδρα ξεχώρισαν Τσιλιώνης και Διολέτης με τρίποντα, με Σιώκη και Μώλο να βάζουν από ένα καλάθι.

Η Mandra έλεγξε τα ριμπάουντ στο τρίτο δεκάλεπτο , ήταν εντυπωσιακή στην επίθεση με κύριους εκφραστές τους Μπιτζιλέκη με τρία τρίποντα (το ένα από το κέντρο), Μανήσαλη με 7 πόντους και Διολέτη με 5, παίρνοντας το προβάδισμα με 39 – 48. Για τους άστοχους Histons, ο Κλήμης έβαλε 4 πόντους , με Δερβεντζή, Πλινθίδη και Μάνο να βάζουν από ένα καλάθι.

Οι δύο ομάδες έμειναν άποντες για έξι ολόκληρα λεπτά στην τέταρτη περίοδο, με την διαφορά των 9 πόντων να μένει υπέρ των Κόκκινων. Ο Τσιλιώνης έσπασε το ρόδι με δεξί lay up, οι Περιστεριώτες κυνήγησαν την ανατροπή με 5 πόντους του Κλήμη και βοήθειες από Λαμπρόπουλο, Μιχαλόπουλο και Δερβεντζή, για να έρθουν Διολέτης με νέο τρίποντο και Μανήσαλης με μία ελεύθερη βολή, να υπογράψουν το τελικό 49 – 54.