27/09/2020
Brazzers 14 17 15 23 - 69 -
Γιουγκοπιάστηκα 7 8 15 6 - 36 -

Αγκάλιασαν την πρόκριση οι Brazzers!

Με το 1,5 πόδι στην επόμενη φάση του Basketaki Cup είναι οι Brazzers, καθώς επικράτησαν της Γιουγκοπιάστηκα με 69-36 για την δεύτερη αγωνιστική του 33ου ομίλου και πλέον την τελευταία αγωνιστική θα παίξουν με τους Fast Break, έχοντας τις πιθανότητες με το μέρος τους!

Με τους Κούρογλου και Χαλκιόπουλο να ξεκινούν ορεξάτοι το ματς με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα, οι Brazzers έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +7, 14-7. Ο Τσάνταλης με 4 πόντους και ο Πατάγιας με 2 ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 5 πόντους του Δαρδαμάνη και 4 του Κούρογλου, οι κιτρινόμαυροι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 16 πόντων, 31-15. Δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα η Γιουγκοπιάστηκα, παρά τους 4 νέους πόντους του Τσάνταλη και τα δίποντα των Πατάγια – Τσέκου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κούρογλου έδειχνε ασταμάτητος και με ακόμη 6 δικούς του πόντους, αλλά και 5 του Κατέρη, έβαλαν τους Brazzers στο +24, 42-18. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να ρίξουν την διαφορά στους 16, 46-30, χάρη σε δύο τρίποντα του Παπαγεωργίου, ένα του Σακαρέλου και 4 πόντους του Τσάνταλη. Σκορ τρίτης περιόδου 46-30!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του απόντα Νίκου Βαρθολομαίου δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Δαρδαμάνη (5π), Χαλκιόπουλο (5π), Κούρογλου (4π), Μίλτο Βαρθολομαίο (4π) και Κωνσταντινίδη (4π), έφτασε στη νίκη με 69-36. Για την Γιούγκο στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Πατάγιας και Κοέν με 3 πόντους ο καθένας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/5 βολές, 26/57 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/4 βολές, 11/35 δίποντα και 4/24 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, ενώ έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος των Brazzers ο Κούρογλου με 20 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές, 10/14 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος της Γιουγκοπιάστηκα ο Τσάνταλης με 12 πόντους, έχοντας 6/10 δίποντα, ενώ πήρε 4 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος.

Brazzers (Ζαφειράκης): Αμπάζογλου 1, Κωνσταντινίδης 8, Κατέρης 7 (1), Δαρδαμάνης 11 (2), Μάνος 2, Βαρθολομαίος 6, Κούρογλου 20, Χαλκιόπουλος 14 (2)

Γιουγκοπιάστηκα (Κοέν): Πατάγιας 7 (1), Παπαγεωργίου 6 (2), Τσάνταλης 12, Κύρκος, Κοέν 4, Σακαρέλος 3 (1), Τσέκος 4, Παπάζογλου

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Brazzers!