13/03/2022
Δαλάι Κλάμα 19 9 14 10 - 52 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 12 10 11 15 - 48 -

Αγκάλιασαν την τετράδα οι Δαλάι Κλάμα!

Μόνο μαθηματικά δεν έχουν κλείσει μια θέση στην πρώτη τετράδα του δευτέρου ομίλου της Development League οι Δαλάι Κλάμα, καθώς μετά την νίκη με 52-48 επί των Ανυπότακτων Γαλατών, μόνο με αυτοκτονία μπορούν να χάσουν την ευκαιρία να παλέψουν για την άνοδο στην Master League!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 0-8 στα πρώτα δύο λεπτά, οι Δαλάι Κλάμα έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7, 19-12, έπειτα από 9 πόντους του Φλαπούρη και δύο τρίποντα του Κλούτσου. Ο Λαδάς με 6 πόντους και οι Ζιώτας – Μπετχαβάς με ένα τρίποντο ο καθένας έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Πιο κλειστό ήταν το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί που με τρίποντο του Ντεμελή και καλάθια των Σωτηράκη, Μπέη και Χατζάκη, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +11, 25-14. Πρόλαβαν να αντιδράσουν πριν την ανάπαυλα οι Ανυπότακτοι Γαλάτες και με 6 νέους πόντους του Λαδά και 4 του Μπετχαβά, μείωσαν στους 6, 28-22!

Με τον Φλαπούρη να συνεχίζει την εξαιρετική του εμφάνιση με ακόμη 6 πόντους και τον Μπαλατσό να προσθέτει 4, το συγκρότημα του Μπουρελάκου βρέθηκε για δεύτερη φορά στο +11, 42-31. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 42-33, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Λαδάς, ενώ νωρίτερα ο ίδιος είχε πετύχει 5 πόντους και 4 πρόσθεσε ο Φραντζεσκάκης. Σκορ τρίτης περιόδου 42-33!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Δαλάι Κλάμα είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Χατζάκη, Τσιάρα και Ντεμελή, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 52-48. Για την ομάδα του Τερζή στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Λαδάς και Μπετχαβάς με 8 και 7 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/10 βολές, 20/55 δίποντα και 3/25 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/13 βολές, 15/38 δίποντα και 3/27 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των Δαλάι Κλάμα ο Φλαπούρης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 6/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Γαλατών ο Λαδάς με 27 πόντους (double-double), έχοντας 9/11 βολές, 9/22 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και υπέπεσε σε 5 λάθη.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 4, Χατζάκης 4, Μπέης 3, Ντεμελής 7 (1), Σωτηράκης 6, Φλαπούρης 14, Κλούτσος 8 (2), Χρυσάνης, Μπαλατσός 6

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Τερζής): Ζιώτας 3 (1), Τερζής, Μπετχαβάς 14 (2), Γαλάνης, Φραντζεσκάκης 4, Λαδάς 27

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από τους Δαλάι Κλάμα!