12/02/2024
Στιφάδο Bulls 21 21 14 18 - 74 -
Antilalos BC 28 5 19 13 - 65 -

Αγκάλιασαν την πρωτιά οι Στιφάδο!

Οι Στιφάδο Bulls ήταν οι μεγάλοι νικητές στο ντέρμπι κορυφής της 20ης αγωνιστικής της Elite League by Betsson, καθώς κέρδισαν τον Αντίλαλο με 74-65 και έκαναν μεγάλο βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης, με τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού για την ερχόμενη Παρασκευή στα προημιτελικά του Basketaki Cup!

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Αντίλαλος στο ντέρμπι, καθώς με όπλο την περιφέρειά του βρέθηκε δύο φορές μπροστά με διψήφια διαφορά, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +7, 21-28, χάρη σε 6 πόντους του Merkevicius, δύο τρίποντα του Θεοδώρου, αλλά τόσα του Γιαννακόπουλου, 5 πόντους του Αλεξίου και ένα τριποντάκι του Κώστα Ζαμπέτα. Ο Ζευκιλής ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας 10 πόντους, 6 είχε ο Καραβασάνης και ένα έμμεσο τρίποντο ο Πρόκος.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παλτόγλου πετούσε φωτιές έξω από την γραμμή των 6,75μ. και με πέντε δικά του τρίποντα και 4 πόντους του Καραβασάνη, έστειλαν τους Στιφάδο Bulls στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 42-33. Τεράστιο black out για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Κώστα Ζαμπέτα να λύνει τον γόρδιο δεσμό από την περιφέρεια και τον Merkevicius στη συνέχεια να ευστοχεί μέσα από την ρακέτα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Γιώργου Ζαμπέτα έσφιξε την άμυνά του και με 5 πόντους του Καραγιάννη, 5 του Θεοδώρου και 4 του Merkevicius, πλησίασε στον πόντο, 50-49, 2:30 για την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε εν τέλει την ομάδα του  Χατζή στο +4, 56-52, με τον Ζευκιλή να πετυχαίνει ακόμη 6 πόντους και τους Τσελεμπή - Καραβασάνη να συνδράμουν από 4 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 56-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Ταύροι" είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δύο τρίποντα του Πολίτη, 5 πόντους του Ζευκιλή, 4 του Τσελεμπή και το έκτο τριποντάκι του Παλτόγλου, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 74-65. Για τον Αντίλαλο στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισε ο Θεοδώρου, πετυχαίνοντας τους 9 από τους 13 πόντους της ομάδας του.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/10 βολές, 16/43 δίποντα και 11/32 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/15 βολές, 12/33 δίποντα και 11/30 τρίποντα. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 6 κοψίματα.

Betsson MVP των Στιφάδο Bulls ο Ζευκιλής με 18 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή, 7/10 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος του Αντίλαλου ο Θεοδώρου με 20 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 2/8 δίποντα και 5/8 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Στιφάδο Bulls (Χατζής): Ζευκιλής 18 (1), Jay Jay, Μάλλης, Καττής 2, Καραβασάνης 19 (2), Παλτόγλου 18 (6), Πανταζής, Πολίτης 6 (2), Πρόκος 3, Τσελεμπής 8

Αντίλαλος (Ζαμπέτας Γ.): Θεοδώρου 20 (5), Merkevicius 14, Αλεξίου 8 (2), Γιαννακόπουλος 6 (2), Ζαμπέτας Κ. 8 (2), Καραγιάννης 5, Μάινας 4, Κουλούρης

Τι μας άρεσε: Τόσο το πείσμα του Αντίλαλου, όσο και η διαχείριση του αγώνα από τους Στιφάδο Bulls!