14/06/2020
Μίνωες 7 11 15 15 - 48 -
Antilalos BC 23 10 15 17 - 65 -

Αγκαλιάζει τα μπαράζ ο Αντίλαλος!

Ποδαρικό με το δεξί για τον Αντίλαλο στην επανέναρξη του πρωταθλήματος της Development League, καθώς στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου κέρδισε τους Μίνωες με 48-65 και παρέμεινε στην τέταρτη θέση.

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Αντίλαλος στο ματς, καθώς με τρία τρίποντα του Σουλτάτου, 4 πόντους του Νίκου Λάγιου και τρίποντα των Θεοδώρου – Δημήτρη Λάγιου, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 7-23. Για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά από 2 πόντους είχαν οι Αλεξόπουλος, Κυριακόπουλος και Παπαστάμος.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους Μίνωες να παλεύουν να παραμείνουν όρθιοι, 18-33, με τον Παπαστάμο να πετυχαίνει 5 πόντους και τους Κυριακόπουλο – Αλεξόπουλο να προσθέτουν από ένα τριποντάκι. Την διψήφια διαφορά για τους φιλοξενούμενους διατήρησαν οι Δήμου, Μεϊμάρογλου, Δαγδιλέλλης, Μάινας και Μπουρίτης, με τον καθένα να έχει ένα δίποντο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Αντίλαλος πάτησε εκ νέου γκάζι και με 5 πόντους του Θεοδώρου, 4 του Νίκου Λάγιου και άλλους τόσους του Σκαφίδα, βρέθηκε για πρώτη φορά στο +25, 19-44. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι πριν το τέλος του δεκαλέπτου ήταν να μειώσουν στους 15, 33-48, χάρη σε 6 πόντους του Αλεξόπουλου και 4 του Μπουραζάνη. Σκορ τρίτης περιόδου 33-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Ζαμπέτα διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με δράστες τους Σουλτάτο (5π), Νίκο Λάγιο (4π) και Μπουρίτη (4π), έφτασε στη νίκη με 48-65! Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Μίνωες για να απειλήσουν τον αντίπαλο, ωστόσο οι 7 πόντοι που πέτυχε ο Μπουραζάνης δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 13/20 βολές, 13/42 δίποντα και 3/12 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 16 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 4/6 βολές, 20/38 δίποντα και 7/34 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος για τους Μίνωες ο Αλεξόπουλος με 13 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 4/12 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 3 λάθη. Κορυφαίος για τον Αντίλαλο ο Σουλτάτος με 14 πόντους, έχοντας 1/1 δίποντο και 4/9 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Μίνωες (Δερδελάκος): Μπουραζάνης 11 (1), Αλεξόπουλος 13 (1), Χριστακόπουλος, Παπαστάμος 10, Δρελιώζης 4, Κυριακόπουλος 9 (1), Δερδελάκος 1

Αντίλαλος (Ζαμπέτας Γ.): Μεϊμάρογλου 2, Σκαφίδας 4, Λάγιος Δ. 3 (1), Λάγιος Ν. 10, Σουλτάτος 14 (4), Μάινας 2, Δαγδιλέλλης 6, Μπουρίτης 8, Δήμου 8, Ηλιόπουλος, Ζαμπέτας Κ., Θεοδώρου 8 (2)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχε στην απόδοσή του ο Αντίλαλος, όπως και το γεγονός πως οι Μίνωες δεν παράτησαν στιγμή το ματς!