28/01/2024
Grava Thunders 10 13 17 15 - 45 -
Proboraptors 20 19 16 16 - 71 -

Άγνωστη λέξη η “ήττα” για τους Proboraptors!

Ξεκινώντας το παιχνίδι, οι Proboraptors παίζοντας ορθολογικό μπάσκετ και βρίσκοντας εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό, πήραν γρήγορα προβάδισμα 6 πόντων, 6-12, στα πρώτα 4 λεπτά, με σκόρερ τους Kατσιμίχα, Tσουκαλά (4π) και Αβούρη (6π). Ο Βήχος και ο Ντούρμας ηγήθηκαν της επιθετικής προσπάθειας των Grava Thunders, οι οποίοι ωστόσο βρέθηκαν πίσω με double score στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, 10-20.

Με πέντε αναπάντητους πόντους δια χειρός Τσιμπίδη και Ντούρμα ξεκίνησαν τη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι, μειώνοντας έτσι τη διαφορά στους πέντε, 15-20. Ο Αβούρης έκανε «σεφτέ» για τους φιλοξενούμενους επιστρέφοντας από το time out, και με επτά δικούς του, έδωσε ξανά αέρα δώδεκα πόντων στην ομάδα του, 17-29, έχοντας συμπαραστάτη του τον Τσουκαλά (2π). Σκορ πρώτου μέρους, 23-39!

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Αβούρης συνέχισε να ταλαιπωρεί την άμυνα των Thunders, οι οποίοι δυσκολεύτηκαν να βρουν σκορ για τα πρώτα τρία λεπτά. Το πρώτο καλάθι για τους γηπεδούχους ήρθε από τα χέρια του Βήχου, για να τον ακολουθήσει ο Τσακέτας με ακόμα δύο πόντους. Οι Proboraptors ήλεγξαν τον ρυθμό του ρυθμό και της τρίτης περιόδου και με δυο τριποντάκια του Τραϊαφόρου, παρέμειναν σε ασφαλή μονοπάτια, 30-55.

Διαδικαστικού τύπου ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο στον Σπάρτακο, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ και να βρίσκουν σκορ δια χειρός Γκόγκου, Ντούρμα και Νάση για τους Grava και Κατσιμίχα, Τσουκαλά και Αβούρη για τους Proboraptors. Οι φιλοξενούμενοι ακολούθησαν την κλασσική συνταγή, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο και επικράτησαν με 45-71.

Betsson MVP για τους Proboraptors αναδείχθηκε ο Διονύσης Αβούρης ο οποίος πέτυχε double double, με 32 πόντους, 2 ασίστ, 4 κοψίματα, 1 κόψιμο και 10 ριμπάουντ, ενώ από τα Grava Thunders ξεχώρισε ο Νικόλαος Ντούρμας με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 3 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 16/44 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 4/9 βολές, 28 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 9 κλεψίματα και 18 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 26/53 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 7/15 βολές, 45 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 13 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 17 λάθη.

Grava Thunders (Ντούρμας): Σχετάκης, Τσιμπίδης 7, Νάσης 8, Τσακέτας 2, Βήχος 12, Ντούρμας 13, Γκόγκος 3.

Proboraptors (Βαλέντζης): Σαχάς, Αβούρης 32, Βαλέντζης 4, Κατσιμίχας 12, Κουνενιδάκης 3, Σαχάς, Τραϊφόρος 10, Τσουκαλάς 10.

Τι μας άρεσε: Το transition παιχνίδι των νικητών!