17/01/2020
Άξονας BC 38 21 22 33 - 114 -
Stefanina Timberwolves 20 21 21 16 - 78 -

Αγώνας διαφήμιση και… νίκη για τον Άξονα B.C.!

Ούτε ένα, ούτε δύο άλλα 21 τρίποντα σημείωσαν οι παίκτες του Άξονα, σε έναν αγώνα διαφήμιση για το τουρνουά και στον οποίον επικράτησαν με σκορ 114-73 των Ultra Wolves.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε δυναμικά και για τις δύο ομάδες με Ερμείδη να πετυχαίνει τους πρώτους 9 πόντους της ομάδας του, Τραχανέλλη να σημειώνει τα επόμενα 2 τρίποντα, Τζιβάνη και Μαργώνη να συνεχίζουν από ένα και το κερασάκι στη τούρτα να έρχεται με δύο τρίποντα από τον Κυπριανίδη. Οι λύκοι είχαν επίσης μεγάλο πλουραλισμό στο σκοράρισμα, με Τσορλίδη και Πολυχρονιάδη να πετυχαίνουν από 6 πόντους και να έχουν άξιους συμπαραστάτες τους Καλέση και Γεροβασιλείου. Το δεκάλεπτι έκλεισε με το πολύ υψηλό 38-20.

Δεύτερο δεκάλεπτο και οι έξι σερί πόντοι του Σαρόγλου σε συνδυασμό με τα δύο τρίποντα του Τραχανέλλη, κράτησαν τον Άξονα ψηλά σε σκορ. Από πλευράς Λύκων, Καλέσης και Γεροβασιλείου έτριξαν τα δόντια τους, δείχνοντας ό τι η ομάδας τους δε θα εγκατέλειπε τόσο εύκολα. Έτσι το δεκάλεπτο έληξε ισοπαλία και τον πίνακα να δείχνει 59-41 στη λήξη του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τις 2 ομάδες να πετυχαίνουν 22 και 21 πόντους αντίστοιχα. Μαργώνης, Τραχανέλλης και Ερμείδης κουβάλησαν τον Άξονα. Από την άλλη, ο μικρός Μάρκος Τσορλίδης με τον Πολυχρονιάδη έδειχναν ότι η ομάδα τους δε θα εγκατέλειπε τόσο εύκολα.

Τελευταίο δεκάλεπτο και παρά τη προσπάθεια των Λύκων, που είχαν το Γεροβασιλείου να πετυχαίνει τους επτά από τους 11 πόντους της ομάδας του, οι Λύκοι δε κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά. Ο Άξονας με 6 τρίποντα κατάφερε να μην αφήσει περιθώρια στους αντιπάλους και να επιβληθεί με το εμφατικό 114-73.

Άξονας B.C: Τζιβάνης 18(4), Ερμείδης 28(4), Σαρόγλου 13, Κυπριανίδης 10, Κετέντζογλου 2, Τραχανέλλης 20(6), Γκάτσιος, Μαργώνης 15(5).

Ultra Wolves ( Αλβανός Ν ) : Τζελέπας, Αλεπάκης, Κατρανίτσας, Καλέσης 15, Τσορλίδης 16, Πολυχρονιάδης 16, Αλβανός, Γεροβασιλείου 13, Κατσαούνης 6, Αδραμερινός, Αντωνιάδης 4, Ιορδανίδης 3(1).

Τί μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του αγώνα, το πάθος των Ultra Wolves, τα 21 τρίποντα του Άξονα και το κούρεμα του Τζιβάνη (όχι από τον Ερμείδη).