14/09/2020
Mad Frogs 13 16 11 21 - 61 -
Αμφιδέξιοι 7 17 13 15 - 52 -

Αγριεμένοι οι Frogs!

Απόγευμα του Σαββάτου, 13 Σεπτεμβρίου, στο Basketaki Arena, για τον εντέκατο όμιλο του κυπέλλου, οι Mad Frogs με σημαντικές προσθήκες στο ρόστερ τους έδειξαν έτοιμοι και επικράτησαν με 61 – 52 των Αμφιδέξιων.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Frogs πατούσαν καλύτερα και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καρατζούνη με 9 πόντους είχαν προβάδισμα 13 – 7 των Αμφιδέξιων που σκόραραν με Κοκόση(5) και Στουρνάρα.
Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν μουδιασμένοι βρίσκοντας λύσεις μόνο με βολές από Γιαγνίση και Brkic, με αποτέλεσμα οι Αμφιδέξιοι που βρήκαν ρυθμό , με 6 πόντους του Σουχορούκωφ και βοήθειες από Μαρκέτο, Κοκόση,Κλάδη και Στουρνάρα να προηγηθούν με 18-23. Στη συνέχεια όμως οι πράσινοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και δέχτηκαν μόνο μία βολή, ενώ στην επίθεση με 5 πόντους του Κωστόπουλου, τρίποντο του Σαΐνη, δίποντο του Brkic και βολές του Κατσαρού πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 29– 24.
Η Τρίτη περίοδος κυλούσε με τους Ροσονέρι να φέρνουν το ματς στα μέτρα τους και να προηγούνται με δύο τρίποντα του Στουρνάρα και καλάθια από Κοκόση, Σουχορούκωφ , Κλάση και Τζαβέλλα, Η ομάδα του Καραμήτσου όμως με υπομονή στην επίθεση , πρωταγωνιστή και πάλι τον Καρατζούνη με 7πόντους και τρίποντα από Βλασταρίδη και Κατσαρό παρέμενε μπροστά με 40-37.
Αγριεμένοι μπήκαν οι Frogs στο τέταρτο δεκάλεπτο με διάθεση να τελειώσουν την υπόθεση νίκη. Κωστόπουλος με 5 πόντους Brkic με 4 και Μαρφαντάς με τρίποντο εκτόξευσαν την διαφορά στους 15(52 – 37.). Οι Αμφιδέξιοι βρήκαν απάντηση με Κλάδη,Σουχορούκωφ και Κοκόση να σκοράρουν ,αλλά το επιθετικό κρεσέντο του Κοντονίκα με 6 συνεχόμενους πόντους έκανε το σκορ 58 – 43. Οι φιλοξενούμενοι δεν το παράτησαν και έτρεξαν σερί 0 –9 με τρίποντα του Στουρνάρα και καλάθια από Κοκόση και Σουχορούκωφ, για να κλειδώσουν οι Βάτραχοι τη νίκη με βολές από Κατσαρό και Κωστόπουλο.Τελικό σκορ 61-52.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Srdjan Brkic με 7 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Στουρνάρας με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Συνολικά οι Frogs είχαν 20/52 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 14/21 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.
Οι Αμφιδέξιοι είχαν 20/67 δίποντα,7/28 τρίποντα, 5/16 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.
Mad Frogs(Καραμήτσος): Κατσαρός 5 (3ας.), Βλασταρίδης 5(7ρ.),Γιαννόπουλος, Κοντονίκας 6, Brkic 7 (12ρ.),Σαΐνης 3, Mαρφαντάς 3, Γιαγνίσης 5(6ρ.) Καρατζούνης 16, Κωστόπουλος 11.
Αμφιδέξιοι(Στουρνάρας): Μαρκέτος 2, Στουρνάρας 20(3ας.), Σουχορούκωφ 7 (9ρ.), Τζαβέλλας 4 (11ρ.),Κοκόσης 12 (7ρ.), Κλάδης 7.
Τι μας άρεσε: Η ποιότητα που δίνουν στους Frogs οι νέες προσθήκες.