24/06/2021
Peristeri Wardogs 15 7 24 28 - 74 -
Δαλάι Κλάμα 18 15 15 10 - 58 -

Αγριεμένοι Wardogs!

Το βράδυ της Τρίτης 22, Ιουνίου στο Basketaki Arena , οι Peristéri Wardogs με καταπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο, επέστρεψαν από το – 13 και επικράτησαν εύκολα στο τέλος με 74 – 58 των ελλιπέστατων Δαλάι Κλάμα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τους Στάικο με 5 και Χρόνη με δύο τρίποντα να δίνουν κυρίως λύσεις στους γηπεδούχους, ενώ για τους πράσινους ο εκπληκτικός Κρινής με 12 και ο Σταματόπουλος με 4 τους κρατούσαν μπροστά με 15-18.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι Περιστεριώτες με τον Καραλή να πετυχαίνει 7 πόντους πήραν το προβάδισμα, αλλά οι Δαλάι Κλάμα με 8 ακόμα πόντους του Κρινή και 5 του Χατζάκη πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 22 – 33.

Μπαίνοντας στο τρίτο δεκάλεπτο Μπασδάνης με 5 και Χρόνης προσπαθούσαν να γυρίσουν το ματς για τους γηπεδούχους , όμως οι φιλοξενούμενοι με τον Κρινή να συνεχίζει το βιολί του με 6 πόντους και βοήθειες από Σταματόπουλο και Χατζάκη διατηρούσαν προβάδισμα 32 – 43. Στην συνέχεια οι Wardogs έβρισκαν πιο εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Με Κουλούρη(4), Χρόνη(2τρ.) και Καραλή να οδηγούν στην επίθεση μείωσαν στο καλάθι(46-48).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Δαλάι μπήκαν πιο δυνατά με Κρινή(4) και Σταματόπουλο να γράφουν το 48 – 54. Η συνέχεια όμως είχε Περιστεριώτικο χρώμα. Οι γηπεδούχοι κάνοντας εκπληκτικό ντεμαράζ με τον Μπασδάνη(8) να δίνει το έναυσμα και τους Κουλούρη,Χρόνη(2τρ.) και Καραλή(8) να συμπληρώνουν, πέτυχαν πολύ μεγάλη νίκη με 74 – 58 ξεκινώντας με νίκη τις υποχρεώσεις τους στον πέμπτο όμιλο της Development για το Summer League.

Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Κουλούρης με 20 πόντους, 24 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο εξαιρετικός Γιάννης Κρινής με 32 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι Wardogs είχαν 22 / 51 δίποντα, 9 / 29 τρίποντα, 3 / 6 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη. Οι Δαλάι είχαν 21 / 47 δίποντα, 2 / 18 τρίποντα, 10 / 17 βολές, κατέβασαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Peristéri Wardogs(Καρακατσάνης): Κουλούρης 20(24ρ.), Βελέντζας 3, Μπασδάνης 17 (4ας.), Καρακατσάνης, Καραλής 12 (3ας.), Μπουργαζάς , Στάϊκος 5, Χρόνης 17.

Δαλάι Κλάμα(Χατζάκης): Μιχόπουλος, Σταματόπουλος 14 (7ρ.), Κρινής 32 (8ρ.), Χατζάκης 9 (9ρ.), Νικηταράς 3.

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική φάση που έβγαλαν για τους γηπεδούχους Καραλής και Κουλούρης στο 52 – 54.