25/11/2021
Lyonmen 22 11 15 16 - 64 -
Capital Con-Trolls 12 7 7 11 - 36 -

Αγρίεψαν τα λιοντάρια!

Με την παρέα των Lyonmen να κάνει μια μεστή εμφάνιση, εκμεταλλευόμενη πλήρως την καλή της ημέρα και τις απουσίες των Capital Con Trolls, είχαμε τη νίκη των γηπεδούχων με 64-36, με την αναμέτρηση να διεξάγεται στο κλειστό προπονητήριο του ΣΕΦ, για την Master κατηγορία.

Εκπληκτικός ο ρυθμός της αναμέτρησης στο ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να αφήνουν στην… άκρη συστήματα και σετ επιθέσεις με σκοπό να βρουν τα πατήματα τους, σκοράροντας από κοντά στον αιφνιδιασμό, με τον Θεοδώρου για άλλο ένα παιχνίδι να είναι γεμάτος ενέργεια και διάθεση, οδηγώντας τους Lyonmen μπροστά με 22-12 για πρώτο δεκάλεπτο, με τον Ξανθάκη να ξεχωρίζει για τους φιλοξενούμενους.

Οι Capital προσπάθησαν να περάσουν την μπάλα στον Γκύζη, ο οποίος ήταν σε καλό… φεγγάρι επιθετικά, με τον ψηλό των κόκκινων να δημιουργεί… ρήγματα στην παρέα του (τραυματία για λίγο ακόμα) Δημητρίου, όχι όμως τόσα ώστε να μειωθεί η διαφορά αρκετά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 33-18, με τον Κώτσο να τραβάει… κουπί για τους γηπεδούχους!

Με 4 γρήγορους πόντους του Γκύζη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μπουν με… φορά στο δεύτερο ημιχρονο, δεν υπολόγισαν όμως πως οι Lyonmen δε θα τους άφηναν έτσι εύκολα να πλησιάσουν και να τους απειλήσουν, με τους Καλαποθαράκο (1) και Τζουβάνα να πρωτοστατούν, για το 48-25 τρίτης περιόδου.

Δεν άλλαξε κάτι στην τέταρτη περίοδο, με τη διαφορά να δίνει το ελεύθερο στους δύο προπονητές να δοκιμάσουν πράγματα, τις ομάδες να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο και να οδηγηθούμε έτσι στο τελικό 64-36 και την άνετη νίκη για τους Lyonmen απέναντι στους Capital Con Trolls, οι οποίοι πρέπει και οφείλουν βελτιωθούν αρκετά στη συνέχεια, καθώς έχουν την ποιότητα για να το κάνουν.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Τζουβάνας με 8 πόντους, 14 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος. Από Capital ξεχώρισε ο Αντώνης Γκύζης με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, μια ασίστ, 3 κλεψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 21/52 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 4/10 βολές, 50 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 14 κλεψίματα και 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/36 δίποντα, 2/19 τρίποντα, 6/12 βολές, 37 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 17 λάθη.

Lyonmen (Ψυχογιός): Θεοδώρου 17, Κώτσος 6, Δουκέρης 2, Μακρύγιαννης 7, Φρατζέσκος 8, Χριστοδούλου 8, Ηλιόπουλος 2, Τζουβάνας 8 (14 ριμπ.), Καλαποθαράκος 6.

Capital Con Trolls (Ξανθάκης): Μαυράκης 3, Μαρζάβας 5, Θεοδώρου 6, Ξανθάκης 7 (10 ριμπ), Φουρτάκος 4, Γκύζης 11 (10 ριμπ).

Τι μας άρεσε : Όμορφο το κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες!