25/10/2019
Piranhas 12 11 19 12 - 54 -
Lyonmen 3 16 7 8 - 34 -

Αγρίεψαν τα Piranhas στο δεύτερο ημίχρονο!

Την Πέμπτη το βράδυ 24 Οκτωβρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα οι Lyonmen ήταν ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο, αλλά τα Piranhas με επιβλητική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος πήραν την πρόκριση επικρατώντας με 54 – 34.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Lyonmen είχαν μπλοκάρει στην επίθεση και πέτυχαν μόνο 3  πόντους με Χατζηαράπη και βολή του Τζουβάνα ενώ στο αντίπαλο στρατόπεδο τα Piranhas με Αφουξενίδη(4), Μαρκόπουλο, Κανλή, Γρηγορίου και Δημόπουλο ήλεγχαν τον αγώνα(12-3).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δίποντο του Μαρκόπουλου αλλά στη συνέχεια τα Λιοντάρια ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και με τον Ερμίδη(8) οδηγό και βοήθειες από τον Αποίκο(4) πέρασαν μπροστά 14 – 16.Τα Piranhas στην συνέχεια ξύπνησαν και πήραν ξανά τα ηνία του αγώνα με 4 πόντους του Τσατσάκου και 5 του Μαρκόπουλου ενώ το ημίχρονο έκλεισε με 3 πόντους το Χατζηαράπη που διαμόρφωσε το 23 – 19.

Τα Piranhas μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στο τρίτο δεκάλεπτο, άλλαξαν την άμυνα τους σε ζώνη, έτρεξαν σερί 8-0 με Παλαιοδημόπουλο(6) και Μαρκόπουλο παίρνοντας διψήφια διαφορά(31-19). Οι Lyonmen προσπάθησαν να αντιδράσουν με τρίποντο του Φρατζέσκου και καλάθια από Ερμίδη και Νικηφόρο, αλλά τα πολλά χαμένα σουτ έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους με τρίποντο του Μαρκόπουλου, 4 πόντους του Γρηγορίου , καλάθι του Αφουξενίδη και δύο βολές του Δερδενέ να ξεφύγουν κι άλλο με 42 – 26.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο άνοιξε με καλάθι του Καραμπάτσου , όμως τα Piranhas που είχαν το πόδι κολλημένο στο γκάζι με Δερδενέ, Λάιο, Τσατσάκο, Γρηγορίου, Τριανταφύλλη και Μαρκόπουλο έστειλαν την διαφορά στην μεγαλύτερη της τιμή 55 – 28.Στην συνέχεια χαλάρωσαν και έδωσαν την ευκαιρία τους φιλοξενούμενους με δύο βολές του Χατζηαράπη και τρίποντο του Δημητρίου να διαμόρφωσαν το τελικό 54 – 34 που φέρνει πλέον αντιμέτωπους την ομάδα του Γιάννη Βρύλη με τους Stifado Bulls .

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο πυραυλοκίνητος Γιάννης Μαρκόπουλος με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχάλης Ερμίδης με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά τα Piranhas είχαν 16 – 48 δίποντα, 3– 12 τρίποντα, 13 – 19 βολές, κατέβασαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ , έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη. Οι Lyonmen είχαν 8 – 34 δίποντα, 2 – 23 τρίποντα, 12 – 23 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Piranhas (Βρύλης-Κεχρής): Δερδενές 3 (11ρ.), Γρηγορίου 7, Δημόπουλος 2, Τριανταφύλλης 3, Παλιαοδημόπουλος 5, Τσατσάκος 6, Κανλής 2(3ασ.), Λάϊος 2, Μαρκόπουλος 17 (3κλ.), Αφουξενίδης 7 (9ρ.).

Lyonmen (Ψυχογιός): Χατζηαράπης 8, Ερμίδης 11, Καραμπάτσος 2, Φραντζέσκος 3, Νικηφόρος 2, Γαδ, Δημητρίου 3 (8ρ.), Τζουβάνας 1, Αποίκος 4.

Τι μας άρεσε: Η διάθεση για μπάσκετ που είχαν οι δύο αντίπαλοι.