09/02/2024
Elitήριοι by pinguin.gr 14 17 9 13 - 53 -
Couvaliers 7 16 14 10 - 47 -

Με άγχος την νίκη οι Elitηριοι!

Βράδυ Παρασκευής στο κλειστό του Μαζαράκη οι Elitηριοι υποδέχθηκαν τους Couvaliers, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν ρυθμούς στην τελευταία περίοδο και να επικρατούν με 53-47.

Οι Elitηριοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι με το Ζελμάνοβιτς να χτυπάει στον αιφνιδιασμό και να σημειώνει 8 πόντους. Μοναχικός στο επιθετικό κομμάτι ο Χριστοδούλου ο οποίος σημείωσε και τους 7 πόντους των φιλοξενούμενων με το σκορ στο 14-7 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαμε το πιο παραγωγικό σημείο του παιχνιδιού καθώς παίχτηκε ωραίο και ελεύθερο μπάσκετ και από τις δύο ομάδες. Για τους Couvaliers Γονιδάκης με 7 και Τσιρδήμος με 5 πόντους ήταν αυτοί που ξεχώρισαν, ενώ για τους γηπεδούχους 6 πόντους είχε ο Μπέλλης με το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου να βρίσκεται στο 31-23.

Στην επανάληψη οι Couvaliers έκαναν πιο επιθετική την άμυνα τους και κατάφεραν να βρουν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό, με αποτέλεσμα να καταφέρουν να επιστρέψουν στο παιχνίδι και να το διεκδικήσουν στα ίσια στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ανέβασαν τους ρυθμούς τους και με τον Παρασκευόπουλο να σημειώνει 6 κρίσιμους πόντους κατάφεραν να χτίσουν μια ασφαλή διαφορά. Οι Couvaliers προσπάθησαν στο τέλος για μια δύσκολη ανατροπή όπως η δουλειά είχε γίνει για τους γηπεδούχους οι οποίοι επικράτησαν με 53-47.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ζελμάνοβιτς με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τσιρδήμος με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι νικητές είχαν 11/16 βολές, 18/48 δίποντα και 2/6 τρίποντα, μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα και 28 λάθη. Από την καλή οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/10 βολές, 12/37 δίποντα και 6/37 τρίποντα, μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκαναν 20 κλεψίματα και 12 λάθη.

Elitηριοι (Κωνσταντινάκος): Ζελμάνοβιτς 17, Ξενόφος 9, Κωνσταντινάκος, Μπέλλης 8, Ποστόλλι, Γιάτσε, Λαμπρόπουλος 3, Μπέσιος 4, Μωυσής, Παρασκευόπουλος 6

Couvaliers (Αθανασόπουλος): Αθανασόπουλος 6, Γονιδάκης 9, Χριστοδούλου 15, Καζάνης 4, Τσιρδήμος 13, Σοκολάκης, Τσιρδήμος

Τι μας άρεσε: Η αξιόμαχη προσπάθεια των φιλοξενούμενων!