18/06/2020
Pistachios 14 17 11 15 - 57 -
Gourmedistas 19 22 13 15 - 69 -

Αγχώθηκαν, αλλά τα κατάφεραν οι Gourmedistas!

Σε ένα παιχνίδι που προηγήθηκαν ακόμη και με διαφορά 17 πόντων οι Gourmedistas έπαιξαν με τη… φωτιά, αλλά δεν κάηκαν, καθώς επικράτησαν 69-57 των Pistachios και πλησίασαν την πρώτη πεντάδα του ομίλου τους. Για περίπου 15 λεπτά το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο, ωστόσο από κει και πέρα οι Pistachios έδειξαν σημάδια κόπωσης (είχαν μόλις μία πεντάδα), αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι Gourmedistas και με ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο έστειλαν τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα. Η ομάδα του Κοντογιάννη έκαναν την αντεπίθεσή της στο φινάλε, άγχωσε τους Gourmedistas όμως δεν κατάφερε να κλέψει τη νίκη, με τους με την ομάδα του Σαΐτη να παίρνει τη νίκη, την έβδομη φετινή της στη Master League.

Δυναμικά ξεκίνησαν το ματς οι Gourmedistas και με μπροστάρη τον Σαΐτη που έκανε σημαντική δουλειά σε άμυνα και επίθεση, προηγήθηκαν με 12-6 στα μισά της πρώτης περίοδο. Την ίδια στιγμή οι Pistachios είχαν απαντήσεις κυρίως με το Γονιδάκη και όταν κατάφεραν να βρουν ρυθμό ισορρόπησαν την κατάσταση. Δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο να επιβάλλει το ρυθμό του και μείωσαν σε 19-14 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Μαλιστα με τον Τσίτουρα να προστίθεται στην επιθετική εξίσωση οι Pistachios στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου ανέβασαν κι άλλο ρυθμό και μείωσαν στον πόντο, 25-24. Η αντίδραση των Gourmedistas πάντως ήταν άμεση. Βελτιώνοντας σημαντικά την άμυνά τους και βρίσκοντας λύσεις με τον Μπάρλα κοντά στο καλάθι και με Σαΐτη και Γιούργα από την περιφέρεια, απάντησαν και πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ (41-28), προτού ο Φλίγκος διαμορφώσει το 41-31 του ημιχρόνου.

Οι Pistachios μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και με 6 γρήγορους πόντους μείωσαν σε 41-37, όμως δεν είχαν διάρκεια. Αντίθετα, οι Gourmedistas και διάρκεια είχαν και πιο αποτελεσματικοί ήταν. Γιούργας, Σαΐτης και Μπάρλας έκαναν τη διαφορά και έφεραν την ομάδα τους στο +16 (54-38). Στο τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου οι Pistachios το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 54-42 με τον Κοντογιάννη.

Κάπως έτσι κύλησε και το πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου, με τους Gourmedistas να ελέγχουν το ρυθμό και να συντηρούν διαφορά ασφαλείας (64-50). Έτσι, όλα έδειχναν πως τα εναπομείναντα λεπτά θα ήταν άκρως διαδικαστικά, όμως είχαν υπολογίσει χωρίς τους Pistachios. Αν και χωρίς ανάσες, η ομάδα του Κοντογιάννη έκανε την τελευταία προσπάθεια μήπως και καταφέρει να κλέψει το ματς. Με πίεση σε όλο το γήπεδο οδήγησε τους Gourmedistas στο ένα λάθος μετά το άλλο. Βρήκαν πολύ εύκολους πόντους με Γονιδάκη και  μείωσαν σε 64-57 όμως μέχρι εκεί ήταν. Οι Gourmedistas δεν ήταν διατεθειμένοι να γκρεμίσουν ότι είχαν χτίσει και με πέντε σερί πόντους από το Μπάρλα κλείδωσαν τη νίκη με το τελικό 69-57.

Οι Pistachios  τελείωσαν το ματς με 21-62 σουτ (33.9%), εκ των οποίων 0-11 τρίποντα (0%), 15-23 βολές (65.2%), μάζεψαν 39 ριμπάουντ (12-27), μοίρασαν 9 ασίστ, έκαναν 6 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Από την άλλη πλευρά, oi Gourmedistas είχαν 26-65 σουτ (40%), εκ των οποίων 9-30 τρίποντα (30%), 8-14 βολές (57.1%), 46 ριμπάουντ (14-32), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα και 11 λάθη.

Pistachios (Κοντογιάννης): Γονιδάκης 26 (8ρ.), Αβαρκιώτης 6 (8ρ.), Φλίγκος 8, Κοντογιάννης 5 (8ρ.), Τσίτουρας 12 (8ρ.).

Gourmedistas (Σαΐτης): Πλακομιχελάκης 3 (4ασ.), Αναστασόπουλος 14, Ασλάνογλου, Γιούργας 12, Καλοχριστιανάκης 6 (12ρ.), Τουμπανάκης, Σαΐτης 15 (11ρ.), Φωτόπουλος 2, Μπάρλας 17.

Τι μας άρεσε: Η απόδοση των Gourmedistas στην τρίτη περίοδο, όπου ουσιαστικά έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη.