19/02/2023
Brothers United 16 12 7 13 - 48 -
Σοποτό B.C. 16 18 10 6 - 50 -

Αγχώθηκε, αλλά επέστρεψε στα ροζ το Σοποτό !

Το απόγευμα της Κυριακής στο Basketaki Arena το Σοποτό επικράτησε στις λεπτομέρειες κόντρα στους σκληροτράχηλους Brothers United με 48-50. Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Master League, με το Σοποτό να ανεβαίνει στο 11-2 και την ομάδα του Βασίλη Καράμπελα να υποχωρεί στο 7-8. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Απόλυτη ισορροπία στο ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να παραμένουν σε απόσταση αναπνοής η μία από την άλλη. Οι Brothers είχαν μεγαλύτερη πολυφωνία, βρίσκοντας λύσεις από 6 διαφορετικούς παίκτες, με τον Ράπτη (5π.) να κάνει τη διαφορά. Από πλευράς φιλοξενούμενων το δίδυμο Σοφιανόπουλος (6π.) – Κουτσουρής (4π.) βρήκε ρυθμό από νωρίς. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-16.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το Σοποτό ανέβασε την απόδοσή του και με δράστες στην επίθεση τους Σοφιανόπουλο (6π.), Ψαλιδόπουλο (4π.), Λουρίδα (4π.), Σκαμνάκη (2π.) και Κουτσουρή (2π.) μπήκε σε θέση οδηγού. Στην αντίπερα όχθη, οι Brothers United βασίστηκαν στους Καράμπελα (4π.), Αβούρη (3π.), Κατραντζή (3π.) και Πίτο (2π.) κλείνοντας το ημίχρονο στο -6. Σκορ ημιχρόνου, 28-34.

Μετά την ανάπαυλα η παραγωγικότητα μειώθηκε εκατέρωθεν με το επιμέρους σκορ να γράφει 7-10 και τους μετέπειτα νικητές να διευρύνουν ελαφρώς το υπέρ τους προβάδισμα, χάρη στους Λουρίδα (4π.), Σκαμνάκη (2π.), Σοφιανόπουλο (2π.) και Ψαλιδόπουλο (2π.). Το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα διένυσαν οι γηπεδούχοι που αντιμετώπισαν μπλακ άουτ για κάποια λεπτά, παρά την προσπάθεια των Πίτου (4π.) και Ράπτη (3π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 35-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Brothers United  κατάφεραν με αντεπίθεση διαρκείας να οδηγήσουν το ματς στις ειδικές καταστάσεις. Κατραντζής (5π.), Αβούρης (3π.), Καράμπελας (2π.) και Ράπτης (2π.) έβαλαν μεγάλα σουτ, όμως αυτά δεν αποδείχθηκαν αρκετά. Η ομάδα του Κουτσουρή, παρότι είδε το ματς να στραβώνει διατήρησε την ψυχραιμία της και με κρίσιμα καλάθια των Φούκου (6π.) και Σοφιανόπουλου (3π.) απέδρασε με το ροζ φύλλο στις αποσκευές της.

Στο τέλος του αγώνα, οι Brother United είχαν 10/45 δίποντα, 6/26 τρίποντα και 10/15 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, το Σοποτό είχε 14/38 δίποντα, 4/25 τρίποντα και 10/17 βολές. Μάζεψε 49 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 12 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σταύρος Σοφιανόπουλος με 17 πόντους και double-double, έχοντας 3/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα και 5/7 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Πίτος με 9 πόντους, έχοντας 4/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 1/2 βολές. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Brother United (Καράμπελας) : Αβούρης 9 (3), Καλαματιανός 3, Καράμπελας 9 (1), Κατραντζής 7, Κουφαλιώτης, Λεγάκης 1, Πίτος 9, Ράπτης 10 (2).

Σοποτό (Κουτσουρής) : Κουτσουρής 6, Λουρίδας 8, Σκαμνάκης 7, Σοφιανόπουλος 17 (2), Φούκος 6 (2), Χουλιάρας, Ψαλιδόπουλος 6.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.