21/02/2022
Akarnania Warriors 12 18 15 14 - 59 -
Agrinio Tutors 10 7 16 21 - 54 -

Αγχώθηκε αλλά κράτησε τη νίκη η ΔΑ Ακαρνανίας!

Η ΔΑ Ακαρνανίας πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 59 – 54 των Agrinio Tutors. Σε ένα ματς που οι γηπεδούχοι έδειξαν να το ελέγχουν, αγχώθηκαν αλλά τελικά κατάφεραν να φτάσουν στη  νίκη.

Στο ξεκίνημα του 1ου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλύτερα, προηγήθηκαν με 8-1 όμως οι Tutors μείωσαν στο καλάθι στο 10ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου, έκαναν σερί 11-0 και έκλεισαν το ημίχρονο με διψήφια διαφορά.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν και βρήκαν λύσεις επιθετικά όμως οι γηπεδούχοι είχαν τις απαντήσεις και διατήρησαν την υπερ τους διαφορά.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι Tutors πλησίασαν στους 3, όμως οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι, βρήκαν διαδρόμους στο καλάθι και πήραν την νίκη.

Ο Χρήστος Τσάσσης με 21 πόντους και 17 ριμπάουντ ήταν ο MVP της αναμέτρησης και ο παίκτης που έγειρε την πλάστιγγά υπερ της ΔΑ Ακαρνανίας.

ΔΑ ΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ: Αγγέλης, Βεργούλης 4, Γεώργας 5(1), Δρακούσης 9, Μπιτσικώκος 5, Σταμούλης 2, Τακτικός 4, Τσάσσης 21(2), Χαλκιάς, Χριστογιάννης 9.

AGRINIO TUTORS: Αθανίτης, Αργύρης 4, Βαρδουλάκης 1, Γιαννοκώστας 14(2), Γκούβας 6, Διδασκάλου 3, Καρέτσος 5(1), Λιάγκας 4, Πολύζος 4, Στραβοδήμος 13.

Τι μας άρεσε: Όλα έδειχναν ντέρμπι, κάτι που επιβεβαιώθηκε καθώς οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν όταν βρέθηκαν αρκετά πίσω στο σκορ.

Τι δε μας άρεσε: Η αστοχία των 2 ομάδων και τα πολλά λάθη.