05/11/2023
Σκόρπιοι BC 13 12 15 23 - 63 -
Kolosos Dunk n' Donuts 24 11 16 13 - 64 -

Αγχώθηκε αλλά τα κατάφερε ο Kolosos!

Τρεις έκανε τις νίκες του στο πρωτάθλημα ο Kolosos Dunk n Donuts, αφού επικράτησε πολύ δύσκολα των Σκόρπιων σε παιχνίδι που έγινε στο Basketaki Arena.

Καλύτεροι ήταν οι φιλοξενούμενοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αφού με τρίποντα των Βασιλειάδη - Καραμπεσύνη και δίποντα των Ζαμπούρα - Πετρόπουλου προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 13-24. Οι γηπεδούχοι που στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες του Χειράκη, έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Ο Kolosos συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο, με τον Βασιλειάδη να κυριαρχεί και στις δύο μεριές του παρκέ και τον Πετρόπουλο να τον βοηθάει σημαντικά και η διαφορά διατηρήθηκε σε διψήφια επίπεδα (25-35). Οι Ευθυμίου και Πατσιαλής από την άλλη μεριά, μπορεί να συνδέθηκαν με το καλάθι, όμως η συνολική εικόνα των Σκόρπιων παρέμεινε κάκιστη.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στην επανάληψη με τους Βεζυράκη και Χειράκη να επιστρέψουν στο ματς και έριξαν τη διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων. Οι φιλοξενούμενοι ύστερα από το time out που κάλεσαν εσπευσμένα έβγαλαν σημάδια αντίδρασης και με τους Πετρόπουλο, Ζαμπούρα και Βασιλειάδη επανέφεραν την... τάξη (40-51).

Τα... πάνω κάτω έφεραν στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι, αφού με τρομερή άμυνα, αντεπίθεση διαρκείας και πολυφωνία στην επίθεση έτρεξαν ένα σερί 14-2 και πήραν κεφάλι στο σκορ (54-53). Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά. Ο Χειράκης με τρίποντη "βόμβα" έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στα 4" (63-62) και 2" αργότερα ο Πετρόπουλος που ντύθηκε... Βασιλειάδης με κρύο αίμα σκόραρε από μέση απόσταση, έκανε το σκορ 63-64 και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Βασιλειάδης με double double με 18 πόντους (5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 16 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 25/52 δίποντα, 2/9 τρίποντα και 7/17 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/48 δίποντα, 4/15 τρίποντα και 8/18 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ και έδωσαν 20 ασίστ.

Σκόρπιοι (Χειράκης): Βεζυράκης 10, Ευθυμίου 14, Μέτσο 2, Πατσιαλής 5, Σαρανταρης 7 (1), Χειράκης 25 (1)

Kolosos Dunk n Donuts (Ζαμπούρας): Βασιλειάδης 18 (2), Ζαμπούρας 8, Καραμπεσύνης 9 (2), Μπατσίκας 2, Πετρόπουλος 24, Ρούσσης 2, Στάμου 1

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή των Σκόρπιων στο ματς και η ψυχραιμία που έδειξαν οι νικητές στο φινάλε.