26/06/2021
Elapuse BC 18 6 14 14 - 52 -
Gallika and Piano BC 8 7 17 17 - 49 -

Aγχωτική νίκη στο φινάλε για την Ela Puse!

Στο κλειστό των Μελίσσιων  για το πρωτάθλημα της Summer Basketaki League, η Ela Puse ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα , καθώς επιβλήθηκε των Gallika k Piano και Πιάνο με 49-39 .

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική μέρα τον Βίκτωρ Μιγιόνη  , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , πίεσε στην άμυνα , οργάνωσε με μαεστρικό τρόπο , πήρε ριμπάουντ , έβγαλε αιφνιδιασμούς τελειώνοντας την αναμέτρηση με 17 πόντους  .Ενδεικτικό της ολοκληρωμένης εμφάνισης που πραγματοποίησε είναι το γεγονός οτι σε σαράντα λεπτά αγώνα υπέπεσε σε μόλις ένα λάθος .

Οι γηπεδούχοι   βρέθηκαν να προηγούνται στο ξεκίνημα του αγώνα  , 11-8, και με ένα επιμέρους 7-0 έκλεισαν τη πρώτη περίοδο έχοντας διψήφια διαφορά πόντων , 18-8 . Ο Μιγιόνης ηγήθηκε των προσπαθειών των νικητών με 8 πόντους ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Καβαλιεράτος είχε 4 ,

Το δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του και με όπλο τη πολύ καλή τους άμυνα οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με διαφορά 9 πόντων , 24-15  . Οι Κουτσούκος και Μιγιόνης είχαν 4 και 2 πόντους αντίστοιχα ενώ από τα Γαλλικά οι Κώνστας κ Παντελαίος είχαν από 4 .

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το διάστημα που τα Gallika k Piano έδειξαν  τι ακριβώς μπορούν να κάνουν και στις δυο πλευρές του παρκέ , καθώς έβγαλαν απίστευτη ενέργεια,  πίεσαν στην άμυνα ,έκλεψαν μπάλες , έβγαλαν αιφνιδιασμούς, κατάφεραν  να μειώσουν στους 4  με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει μπροστά την Ela Puse με 38-32 . Ρούσσος και Σαρρής είχα από 3 πόντους ο καθένας ενώ από τους ηττημένους ο Παντελαίιος πέτυχε 6 .

Στη τελευταία στροφή της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και με ένα σερί 5-0 μείωσαν στο πόντο ,38-37,  με τους γηπεδούχους να απαντούν και με ένα δικό τους επιμέρους 11 -2 να παίρνουν το προβάδισμα  με 49-39. Οι <<μικροί>> μείωσαν εκ νέου στους 3 πόντους , 50-47, με τους γηπεδούχους να κατακτούν εν τελεί τη νίκη με σκορ 52-49. Πρώτος σκόρερ των νικητών σε αυτή τη περίοδο ήταν ο Ρούσσος με 5 πόντους ενώ από τα Gallika k Piano ο Παντελαίος είχε 3  . Ειδική αναφορά πρέπει να κάνουμε στους πρωτοεμφανιζόμενους πιτσιρικάδες των φιλοξενούμενων ,καθώς έβγαλαν ενέργεια και ενθουσιασμό, απόρροια του χαμηλού μ.ο που έχουν ως ομάδα , έβαλαν δύσκολα στην Ela Puse, και αν καταφέρουν να τιθασεύσουν τα νευρά τους  θα δούμε πολύ όμορφα πράγματα από αυτούς στο πρωτάθλημα της Summer Basketaki Leaugue .

Hall of brand mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βίκτωρ Μιγιόνης με 17 πόντους , 7 ριμπάουντ , 2 ασίστ , 2 κλεψίματα και μόλις ένα λάθος , ενώ από τους ηττημένους ο εξαιρετικός  Κωνσταντίνος Παντελαίος είχε 12 πόντους , 3 ριμπάουντ , 1 ασίστ , 1 κλέψιμο και 2 λάθη .

H Εla Puse είχε συνολικά 9/25 δίποντα , 7/25 τρίποντα , 13/28 βολές , 40 ριμπάουντ , 5 ασίστ , 8 κλεψίματα και 18 λάθη , ενώ τα Gallika είχαν 14/22 δίποντα , 1/213 τρίποντα , 18/32 βολές , 33 ριμπάουντ , 5 ασίστ  , 9 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 15 λάθη .

Ela Puse (Αναγνώστου ) : Παπουλιας 1  , Γιαννόπουλος  , Σταυρακόπουλος 16  , Σαρρής 2 , Δεσύπρης 2 , Μιγιόνης 17 , Κουτσούκος 6  , Αναγνώστου , Ρούσσος 8 .

Gallika k Piano ( Γιάννης Πιερουτσάκος) :  Γράδος 2 , Γιαννης Πιερρουτσάκος 5 , Μαντζούκης , Θανάσης Μαυρούλεας 2 , Κυριάκος Μαυρουλέας 8 , Κώνστας 4 , Πιερουτσάκος 5 , Παπαχρήστου 2 , Καβαλιεράτος 9 , Παντελαίος 12

Τι μας άρεσε :H πολύ καλή εμφάνιση που πραγματοποίησε ο Βίκτωρ Μιγιόνης καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης!