15/02/2022
Κέρβεροι 12 9 14 13 - 48 -
Flood BC 12 14 18 11 - 55 -

Αγχώθηκε, αλλά νίκησε η Flood!

Βράδυ Δευτέρας στο Basketaki Arena οι Κέρβεροι (4-7) υποδέχθηκαν την Flood (6-4) στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Master League. Η ομάδα του Στέφανου Ασπιώτη, ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και επικράτησε δίκαια με 48-55 με τον Νίκο Αλικανιώτη να βάζει κρίσιμο τρίποντο στο φινάλε. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του ματς.

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι Κέρβεροι βασίστηκαν στους Γιάννη Λαρεντζάκη (5π. με 1 τρίπ.), Χριστόφορο Γώγο (4π.) και Σταύρο Ντάγκα (3π.), ενώ η Flood στους Παναγιώτη Τσάκα (6π.) και Κώστα Γρηγορακάκη (4π., 4 ριμπ.). Σκορ δεκαλέπτου, 12-12.

Συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο, με την Flood να βρίσκεται σε θέση οδηγού και τους Κέρβερους να μην της επιτρέπουν να ξεφύγει. Πρωταγωνιστής για τους τυπικά φιλοξενούμενους και μετέπειτα νικητές ο Μιχάλης Τσάπας που σκόραρε 9 πόντους, έχοντας ως άξιο συμπαραστάτη τον Γιάννη Ζαφειρόπουλο (5π., 1 ασί.). Οι Κέρβεροι σκόραραν μόλις 9 πόντους, με τον Δημήτρη Παντελή (7π.) να δημιουργεί αρκετά προβλήματα στην άμυνα της Flood. Σκορ ημιχρόνου, 21-26.

Μετά την ανάπαυλα, η Flood συνέχισε να ελέγχει την κατάσταση. Με τον Παναγιώτη Τσάπα (7π.) και τον Γιάννη Ζαφειρόπουλο (6π.) να παραμένουν σταθεροί επιθετικά, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα κοντά στους 10 πόντους. Στην αντίπερα όχθη, οι Κέρβεροι παρότι βελτιώθηκαν επιθετικά, είχαν μόλις 1/8 τρίποντα και δεν κατάφεραν να πλησιάσουν την Flood. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 35-44.

Τέταρτο δεκάλεπτο στο Basketaki Arena με τους Κέρβερους να παλεύουν για την ανατροπή. Οι Νίκος Ζαίμης (6π.), Δημήτρης Παντελής (5π.) και Γιάννης Συλιγνάκης (3π.) έβαλαν μεγάλα καλάθια και πίεση στην Flood που έδειχνε να μην πατάει καλά στα τελευταία λεπτά. Κρύο αίμα από τον Νίκο Αλικανιώτη (5π.) που, ευστοχώντας σε τρίποντο – μαχαιριά, απλοποίησε την υπόθεση νίκη για την ομάδα της Flood.

Στο τέλος του αγώνα, οι Κέρβεροι είχαν 9/29 δίποντα, 9/29 τρίποντα και 10/18 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη. Στον αντίποδα, η Flood είχε 18/46 δίποντα, 2/11 τρίποντα και 9/16 βολές. Μάζεψε 35 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 12 φορές, ενώ είχε 15 λάθη και 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Τσάπας με 13 πόντους, έχοντας 3/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 2/2 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 34 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Ζαίμης με 11 πόντους και double-double κατεβάζοντας 11 ριμπάουντ.

Κέρβεροι (Συλιγνάκης) : Συλιγνάκης 4, Ντάγκας 3, Παντελής 12, Ζαίμης 11, Κάπρος, Λαρεντζάκης 10, Χυτάς 2, Μόσχος 2, Γώγος 6.

Flood (Ασπιώτης) : Αλικανιώτης 6, Ασπιώτης 4, Γρηγορακάκης 6, Ζαφειρόπουλος 11, Τσάπας Μ. 15, Τσάπας Π. 13.

Τι μας άρεσε : Το καθοριστικό τρίποντο του Νίκου Αλικανιώτη που σφράγισε τη νίκη της Flood.

Τι δεν μας άρεσε : Τα πολλά παρατράγουδα που ακολούθησαν μετά την αποβολή του Σταύρου Ντάγκα.