02/12/2022
Black Mamba 17 20 14 10 - 61 -
Aguanile 12 18 16 10 - 56 -

Αγχώθηκε, αλλά κέρδισε το Black Mamba!

Το… τρένο του Black Mamba έχει ξεκινήσει και δεν λέει να σταματήσει. Το σύνολο του Παντελή Μπασδάνη, αν και δυσκολεύτηκε κόντρα στην Aguanile, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 61-56 και να παραμείνει αήττητο μετά και το πέρας της 6ης αγωνιστικής.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ορεξάτες το παιχνίδι, με διάθεση να τρέξουν στο γήπεδο. Δέδες και Σιαμπλής έκαναν την αρχή για τις δύο ομάδες με το σκορ στα πρώτα λεπτά να είναι κοντά. Αξαμπανόπουλος και Καλαφάτης έδωσαν το προβάδισμα στην Αguanile, όμως ο Δέδες έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του και με 10 πόντους κατάφερε να δώσει στο Black Mamba ένα μικρό προβάδισμα με το σκορ να δείχνει 17-12 μετά το τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι επικεντρώθηκαν στην άμυνά τους και με τους πόντους του Μονέου και του Καρυώτη έφτασαν γρήγορα γρήγορα την διαφορά στους 9 πόντους κάνοντας το 21-12. Η Aguanile πλησίασε ξανά με τις προσωπικές ενέργειες του Σιμιτσόπουλου και του Αξαμπανόπουλου για το 21-16, όμως το τρίποντο και φάουλ του Μονέου ανέβασε ξανά την διαφορά στους 9 πόντους. Σε αυτό το δεκάλεπτο οι δύο ομάδες εκμεταλλεύτηκαν τα επιθετικά ριμπάουντ και βρήκαν σκορ από αυτά, ωστόσο το Black Mamba ήταν εκείνο που στο ημίχρονο παρέμεινε μπροστά με 37-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Aguanile ξεκίνησε την αντεπίθεσή της. Ο Αξαμπανόπουλος έκανε την αρχή με καλάθι και φάουλ για το 39-32, ενώ ο Σιαμπλής βρισκόταν με… κλειστά μάτια με τον Καλαφάτη στο γήπεδο και έτσι η διαφορά έφτασε ακόμα και στο -3. Όμως ο Μπολοτάκης το πήρε πάνω του και έφερε ξανά την ηρεμία στην ομάδα του, με το σκορ μετά το τέλος της 3ης περιόδου να δείχνει 51-46 υπέρ του Black Mamba.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Δέδες και Χιμντάν έδωσαν λύσεις στο Black Mamba, ενώ η Aguanile δεν σταμάτησε να πιέζει ώστε να πλησιάσει στο σκορ και τα κατάφερε με τον Σιαμπλή αρχικά να μειώνει σε 55-51, αλλά και τον Συκαρά να ευστοχεί από το τρίποντο για το 55-54. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με το δίποντο του Καλαφάτη. Ο Μπολονάκης ήταν αυτός που μίλησε λίγο πριν το φινάλε και με δύο δικά του καλάθια πήγε την διαφορά ξανά στο +3. Οι επιλογές στο τέλος για την Aguanile ήταν άστοχες και τελικά το Black Mamba έφτασε στην αγχωτική νίκη με 61-56.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Βασίλειος Δέδες που μέτρησε 20 πόντους, 2 ασίστ και 7 ριμπάουντ στο παιχνίδι.

Το Black Mamba είχε 24/57 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 7/15 βολές, ενώ κατέβασε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ και έκλεψαν 8 φορές την μπάλα. Παράλληλα υπέπεσαν σε 10 λάθη. Από την άλλη, η Aguanile μέτρησε 21/62 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 8/17 βολές, ενώ οι παίκτες της μάζεψαν 54 ριμπάουντ. Όσον αφορά τις ασίστ μοίρασαν 10, ενώ τα λάθη ήταν συνολικά 15.

Black Mamba (Μπασδάνης):Καριώτης 4(9ρ.), Μαρίτσας, Μπολοτάκης 16(6ρ.), Μουσούλης

2(3ρ.), Μανέος 11(3ρ.), Ρεπάνης, Δέδες 20(7ρ.), Φώτογλου 2(5ρ.), Χιμντάν 6(7ρ.)

Aguanile (Συκαράς) :Σιαμπλής 2(14ρ.), Σιμιτσόπουλος 8(1ρ.), Καλαφάτης 18(2ρ.), Συκαράς 5, Ρουκουνάκης 5(10ρ.), Γκέγκιος 1(4ρ.), Παπαναγιώτου 6(11ρ.), Αξαμπανόπουλος 11(12ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση του Black Mamba στις στιγμές που η Aguanile πλησίασε ή προσπέρασε στο σκορ.