24/05/2022
Kolosos Dunk n' Donuts 7 13 22 17 - 59 -
Indians 19 23 13 13 - 68 -

Αγχωτική νίκη οι Indians!

Στο κλειστό των Μελισσίων  για την Summer Development 2 League, οι Indians πραγματοποίησαν τη δεύτερη νίκη στη διοργάνωση, καθώς ο Kolosos Dunk & Donuts υπέκυψε στην ανωτερότητα τους  με σκορ 59-68  .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Γιάννη Βασσάλο, καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, έβγαλε σπουδαίες άμυνες,  κυριάρχησε  στα ριμπάουντ, μοίρασε ασίστ  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα , αλλά και τον Κασιμάτη να ηγείται των προσπαθειών τους πέτυχαν οχτώ αναπάντητους πόντους, 0-8, ενώ με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ, 7-11 , έκλεισαν τη περίοδο στον συν δώδεκα,7-19  . Ο Τσιότας πέτυχε 6 πόντους, ενώ ο Δημόπουλος είχε 3 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι Indians με τη <<καλαθομηχανή>> που ακούει  στο όνομα Βασσάλος να πραγματοποιεί εκπληκτικά πράγματα στο παρκέ των Μελισσίων άνοιξε την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες στους δεκαέξι πόντους, 9-25 , με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει σε θέση οδηγού με σκορ 20-42   . Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν ο Βασσάλος με 12  πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Πετρόπουλος πέτυχε 6 .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, αφού πίεσαν στην άμυνα, ελέγξαν τα ριμπάουντ, έκλεψαν μπάλες και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στα μέσα του δεκάλεπτου να αγγίζει την τιμή των είκοσι τεσσάρων πόντων, 28-52,  με τους γηπεδούχους να ξυπνούν από το αγωνιστικό λήθαργο, καθώς με ένα υπέρ τους 14-3 έκλεισαν την προτελευταία στροφή στο μείον δεκατρία, 42-55 , δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση εν όψει του τέταρτου δεκαλέπτου. Ο Κασιμάτης  πέτυχε 5 πόντους, ενώ οι Πετρόπουλος και Ζαμπούρας είχαν από 6   .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με τους Πετρόπουλο και Ζαμπούρα απόλυτους πρωταγωνιστές έριξαν τη διαφορά στους έξι πόντους, 57-63, με την προσπάθεια τους να μένει ημιτελής, καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τον Μηνά και τη παρέα του να πανηγυρίζουν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στη διοργάνωση με σκορ 59-68 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Βασσάλος  με 23 πόντους , 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κοψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο Νίκος Βασιλειάδης  είχε 10 πόντους , 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλέψιμο και 3 κοψίματα   .

Οι Indians είχε 18/32 δίποντα , 8/23 τρίποντα  , 8/15 βολές ,  36 ριμπάουντ , 14 ασίστ ,  1 κλέψιμο, 2 κοψίματα  και 5 λάθη , ενώ ο Kolossos Dunk & Donuts  είχε 23/53 δίποντα , 2/15 τρίποντα , 7/13 βολές , 32 ριμπάουντ , 7 ασίστ ,  9 κλεψίματα , 3 κοψίματα  και 9 λάθη .

Kolosos Dunk & Donuts (Ζαμπούρας) : Ζαμπούρας 15  , Παλλαντζάς 6 , Τσαμπαρλής 2 , Χαροκόπος 1, Καραμπεσύνης , Πετρόπουλος 22 , Βασιλειάδης 10 , Δημόπουλος 3   .

Indians(Μηνάς): Βασσάλος 23 , Μητσάκος 2 , Φαραός, Μπακαλης 9 , Τσιώτας 8 , Κασιμάτης 14 , Κάρμας 3 , Δημητρίου 4 , Βασιλάκος 5.

Τι μας άρεσε : Το πάθος που έδειξαν οι δύο ομάδες για την νίκη!