26/02/2020
Gladiators 17 18 9 19 - 63 -
Αγανάκτηση 15 10 17 13 - 55 -

Αγχωτική νίκη παραμονής για τους Gladiators!

Επιστροφή στις νίκες και σημαντικό ροζ φύλλο αγώνα για την παραμονή τους στην Master League πήραν οι Gladiators, οι οποίοι για την 14η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου επικράτησαν δύσκολα της Αγανάκτησης με 63-55 .

Αν και δεν ξεκίνησαν καλά το ματς, όντας στο -7 στα πρώτα τρία λεπτά, οι Gladiators προηγήθηκαν με 17-15 στο πρώτο δεκάλεπτο, μετά από 8 πόντους του Τσακίρη και τρίποντο του Ρούσσου. Ο Γιώργος Σπηλιόπουλος με 4 πόντους και οι Τάκης Τσατσάνης (3π), Αλέξανδρος Τσατσάνης (3π) και Σωτηρόπουλος (3π) ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με 8 πόντους του Jim Πρίτσου και 6 του Τσακίρη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 35-25. Δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα η Αγανάκτηση, παρά τους 4 πόντους του Ψυχογιού και τα δίποντα των Πάνου – Γιώργου Σπηλιόπουλου και Σωτηρόπουλου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ρούσσος έβαλε 7 συνεχόμενους πόντους και έδωσε για δεύτερη φορά στην ομάδα του αέρα 12 πόντων, 44-32, 4:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, το συγκρότημα του Βαζούρα πάτησε γκάζι στο φινάλε του δεκαλέπτου και με τους Τάκη Τσατσάνη (7π) – Ψυχογιό (6π) να πετούν φωτιές, πλησίασε στο καλάθι, 44-42!

Η αντεπίθεση της ομάδας του Τσάφου συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί όπου με έμμεσο τρίποντο του Πάνου Σπηλιόπουλου και καλάθι του Σωτηρόπουλου, προσπέρασε με 44-47, 5:00 για το φινάλε. Ωστόσο, οι παίχτες του George Pritsou ξύπνησαν στο φινάλε και με τους Αρφαρά (7π), Τσακίρη (5π) και Jim Πρίτσο (5π) να φωνάζουν παρών, έφτασαν στην έκτη νίκη με 63-55, παρά την προσπάθεια που κατέβαλαν ο Τάκης Τσατσάνης για τους Αγανακτισμένους με 5 πόντους.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/18 βολές, 14/40 δίποντα και 8/25 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/18 βολές, 17/39 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Κορυφαίος των Gladiators ο Τσακίρης 21 πόντους, έχοντας 6/10 βολές, 3/7 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος της Αγανάκτησης ο Ψυχογιός με 12 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 4/7 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη.

Gladiators (Pritsos): Τσακίρης 21 (3), Λαδάς 4, Αρφαράς 7, Κατσούρης, Μισιχρόνης 4, Γκαλάς 2, Πρίτσος J. 13 (3), Ρούσσος  12 (2)

Αγανάκτηση (Τσάφος): Σωτηρόπουλος 11, Σπηλιόπουλος Γ. 9 (1), Τσατσάνης Α. 3 (1), Ψυχογιός 12, Βαζούρας, Σπηλιόπουλος Π. 8, Τσατσάνης Τ. 12 (2)

Τι μας άρεσε: Τόσο η επιστροφή της Αγανάκτησης από το -12, όσο και η αντίδραση των Gladiators στο τελευταίο πεντάλεπτο!