03/01/2023
Hellenic Energy 17 4 11 13 - 45 -
Gladiators 23 4 12 16 - 55 -

Αγχωτική πρεμιέρα για τους Gladiators!

Ποδαρικό με το δεξί έκαναν για το 2023 οι Gladiators, καθώς στα πλαίσια της ένατης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Evolution League κέρδισαν δύσκολα τα μαχητικά ΕΛ.ΠΕ. με 45-55 στο κλειστό του ΣΕΦ και έκαναν το 9/9!

Πολύ δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Gladiators στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Τσακίρη, 7 του Πρίτσου και 5 του Ρούσσου, προηγήθηκαν με 10-21, 3:45 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι και με 7 πόντους του Κατζέλη, 4 του Προκοπίδη και 4 του Σκαρπέλη, πλησίασαν στους 6, 17-23!

Εντελώς διαφορετικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι δύο ομάδες σκόραραν με το σταγονόμετρο και έτσι το 17-23 έγινε 21-27. Για τα ΕΛ.ΠΕ. ένα τρίποντο είχε ο Σκαρπέλης και 1/2 βολές ο Καλαρίδης, ενώ για τους φιλοξενούμενους από ένα δίποντο σημείωσαν οι Πρίτσος και Δάσκαλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Μονομάχοι" συνέχιζαν να οδηγούν το παιχνίδι και με 4 πόντους του Ψαράκη, 3 του Πρίτσου και τρίποντο του Τσακίρη, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +7, 32-39. Από κοντά ακολουθούσε τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Χατζηπέτρου, με τον Κατζέλη να πετυχαίνει 7 πόντους και τους Θεάκο - Προκοπίδη να προσθέτουν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 32-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Gladiators διαχειρίστηκαν σωστά το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Τσακίρη, Μισιχρόνη, Ψαράκη και Ρούσσο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 45-55. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε τα ΕΛ.ΠΕ. να γυρίσουν το παιχνίδι, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Σκαρπέλη, Καλαρίδη και Κατζέλη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/18 βολές, 13/36 δίποντα και 4/25 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 4 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 11/16 βολές, 13/41 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των ΕΛ.ΠΕ. ο Σκαρπέλης με 12 πόντους, έχοντας 2/6 βολές, 2/7 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 3 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των Gladiators ο Τσακίρης με 20 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 2/8 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3  λάθη.

ΕΛ.ΠΕ. (Χατζηπέτρου): Καπρέτσος, Κατζέλης 18 (2), Σκαρπέλης 12 (2), Προκοπίδης 6, Θεάκος 2, Καλαρίδης 7

Gladiators (Μισιχρόνης): Τσακίρης 20 (4), Δάσκαλος 2, Βαταλίδης, Σαρασουάτι , Ρούσσος 7, Μισιχρόνης 7 (1), Πρίτσος 12 (1), Ψαράκης 7

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των ΕΛ.ΠΕ.!