10/01/2024
Golden Steak Warriors 15 18 9 16 9 67 -
Vatos Krokos 14 19 12 13 3 61 -

Αγχώθηκαν οι Golden Steak Warriors!

Σπουδαία νίκη στην παράταση για τους Golden Steak Warriors με 67-61 απέναντι στον Vato Kroko ο οποίος έκανε αξιότιμη προσπάθεια με 5 παίχτες.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι παίζοντας ωραίο και γρήγορο μπάσκετ με τους γηπεδούχους να έχουν καλή μέρα τον Αντωνόπουλο ο οποίος σημείωσε 6 πόντους, με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 15-14.

Για τους φιλοξενούμενους οι Βιντζηλαίος (8) και Παπαναστασίου (9) ήταν αυτοί που βρήκαν λύσεις επιθετικά, καταφέρνοντας να φέρουν το παιχνίδι στην ισοπαλία στο τέλος του ημιχρόνου, 33-33.

Στην επανάληψη καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να είναι λίγο καλύτεροι και με τους Αμαργιανό και Καλλίτσα να βάζουν κρίσιμα καλάθια κατάφεραν να προηγηθούν με 42-45.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ο Vatos Krokos έπαιξε έξυπνα και κατάφερε να προηγηθεί 3 πόντους ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο εκπληκτικός Μητρόπουλος (8π) όμως μίλησε στο τέλος και με ένα καλάθι και φάουλ κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση με το σκορ στο 58-58.

Σαφώς κουρασμένοι οι φιλοξενούμενοι στην παράταση δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων και οι Golden Steak Warriors πήραν την πολυπόθητη νίκη με 67-61.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μητρόπουλος με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Παπαναστασίου με 15 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Οι νικητές είχαν 7/17 βολές, 21/47 δίποντα και 6/23 τρίποντα, μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και 14 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/13 βολές, 22/49 δίποντα και 4/24 τρίποντα, μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκαναν 7 κλεψίματα και 14 λάθη.

Golden Streak Warriors (Αντωνόπουλος) Αντωνόπουλος 12, Γιοβάς 11, Πλακογιαννάκης 5,Κοντόπουλος, Μακρής 7, Μητρόπουλος 20, Τσούρτος 11

Vatos Krokos (Αμαργιανός): Αμαργιανός 7, Βιντζηλαίος 13, Καλλίτσας 15, Παπαναστασίου 15, Χριστόπουλος 11,

Τι μας αρεσε: Η προσπάθεια των φιλοξενούμενων παρά τις απουσίες!