15/03/2024
Πασοκlahoma City Thunder 10 13 12 17 - 52 -
Τα Βουνά Ath 15 15 23 21 - 74 -

Άτυπη ρεβάνς και αγκαλιά με την πρωτιά τα Βουνά!

Μεγάλο βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του τρίτου ομίλου της D2-League έκαναν χθες τα Βουνά, καθώς για την 26η αγωνιστική κέρδισαν την ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder με 52-74 και πλέον το μόνο που χρειάζονται είναι να υπερασπιστούν τη διαφορά του πρώτου γύρου στο τελευταίο ματς κόντρα στους Los Abeles Fakers!

Εξαιρετική εκκίνηση έκαναν στο παιχνίδι τα Βουνά, καθώς με 6 πόντους του Κωνσταντίνου, 4 του Μπούτσικα και τρίποντο του Μπαμπάνη, προηγήθηκαν με 8-15, 1:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 10-15, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Γνάτης, ενώ νωρίτερα 4 πόντους σημείωσε ο Μπακογιάννης.

Στη δεύτερη περίοδο η ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder επέβαλε τον δικό της ρυθμό και με 6 νέους πόντους του Μπακογιάννη και δίποντα των Λιακίδη, Μελισσά και Μαραβελάκη, προσπέρασε με 20-18, 5:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι στο φινάλε του πρώτου μέρους και με 5 πόντους του Γκραίκου και νέο τρίποντο του Μπαμπάνη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 23-30!

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν τα Βουνά και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 7 πόντους του Μπαμπάνη, 6 του Γκραίκου και 4 του Χόντου, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 18 πόντων, 35-53. Δεν μπόρεσε η παρέα του Διαμαντόπουλου να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τα τρία τρίποντα του Λιακίδη. Σκορ τρίτης περιόδου 35-53!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Σπάρτακου και έτσι το συγκρότημα του Φιλντίση έφτασε εύκολα στη νίκη με 52-74, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Κωνσταντίνου, Παναγιωτόπουλου, Γκραίκου και Μπούτσικα. Για την ΠΑΣΟΚlahoma στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Γνάτης και Μαραβελάκης.

Πολυτιμότερος της ΠΑΣΟΚlahoma ο Γνάτης με 16 πόντους, έχοντας 6/10 βολές, 5/7 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Betsson MVP για τα Βουνά ο Κωνσταντίνου με 19 πόντους, έχοντας 2/5 βολές, 7/8 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 μπλοκ.

ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder (Διαμαντόπουλος): Γνάτης 16, Διαμαντόπουλος, Αράπας 2, Λιακίδης 11 (3), Μαραβελάκης 5 (1), Μελισσάς 3, Μπακογιάννης 10, Συρίγος 5

Βουνά (Ράλλης): Γκραίκος 14 (1), Κωνσταντίνου 19 (1), Φιλντίσης, Μπαμπάνης 14 (3), Μπούτσικας 16, Παναγιωτόπουλος 4, Ράλλης, Τουρλιούμης, Χόντος 7

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τρίτο δεκάλεπτο των Βουνών, που ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι!