16/01/2020
Ball Don't Lie 9 7 14 22 - 52 -
Patras Havalakers 24 14 15 6 - 59 -

Αήττητοι και μόνοι στην κορυφή!

Η ήττα είναι μέσα στο πρόγραμμα. Κάποια στιγμή όλες οι ομάδες θα χάσουν για διάφορους λόγους. Εκτός αν η ομάδα αυτή είναι οι Havalakers. Η διαστημική αρμάδα του Ροκανά, δείχνει να μην έχει αντίπαλο στο πρωτάθλημα με θύμα της αυτή την φορά να είναι η μαχητική Ball don’t Lie. Οι Havalakers λύγισαν την BdL και πήραν την νίκη με σκορ 59-52!

Οι Havalakers δημιούργησαν μια τεράστια διαφορά (15 πόντοι) σε μόλις 10 λεπτά. Με οδηγό τον Λυκούδη με 10 και με τον Μαγγιώρο να ακολουθεί με 5, οι γηπεδούχοι έδειξαν ποιος κάνει κουμάντο. Από την άλλη πλευρά, 3 πόντους είχε ο Μουλαγιάννης για την BdL.

Η απόσταση μεταξύ των 2 ομάδων μόνο μεγάλωσε στην 2η περίοδο του αγώνα. Ο Καλός ήταν πολύ καλός και με 3 τρίποντα έκανε γνωστό, ότι οι Havalakers έχουν πολλές λύσεις στην επίθεση τους. 5 πόντους με 1 δύσκολο τρίποντο είχε ο Μπέρτσος που επιθετικά δεν είχε στήριγμα.

Ισορροπημένο ήταν το 3ο δεκάλεπτο του παιχνιδιού. Οι Havalakers άφησαν το πόδι από το γκάζι και απλά συντήρησαν την πολύ μεγάλη διαφορά υπέρ τους. Με 2 συνεχόμενα τρίποντα άνοιξαν το σκορ της περιόδου οι γηπεδούχοι αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό σε καμία απολύτως περίπτωση!

Η Ball don’t Lie δεν τα παράτησε! Με σκληρές άμυνες και πολύ καλά οργανωμένες επιθέσεις κατάφερε να μειώσει αρκετά. 2 τρίποντα είχε το πυροβόλο που ακούει στο όνομα Μπέρτσος ενώ σχεδόν όλη η ομάδα σκόραρε με σχετική συνέπεια. 2 τρίποντα ήταν ο απολογισμός των «χαβαλέδων» στην 4η περίοδο, αλλά ήταν υπεραρκετά για να τους εξασφαλίσει ακόμα μία νίκη, αυτή την φορά με σκορ 52-59!

Mvp του αγώνα ήταν ο Γιώργος Καλός με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ (1-7), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 0 λάθη σε 29:09 λεπτά. Σούταρε 1/1 δίποντα (100%) και 4/7 τρίποντα (57,1%). Για την Ball ξεχώρισε ο Παναγιώτης Μπέρτσος με 15 πόντιους, 7 ριμπάουντ (0-7), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 23:18 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 2/5 δίποντα (40%), 3/10 τρίποντα (30%) και 2/3 βολές (66,7%).

Σαν σύνολο, η Ball don’t Lie είχε 15/44 δίποντα (34%), 5/31 τρίποντα (16,1%), 7/15 βολές (46,7%), 51 ριμπάουντ (12-39), 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 13 λάθη. Οι Havalakers είχαν 8/27 δίποντα (29,6%), 10/40 τρίποντα (25%), 13/19 βολές (68,4%), 49 ριμπάουντ (10-39), 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 15 λάθη.

Ball don’t Lie (Κακαφώνης): Μουλαγιάννης 5 (13 ριμπ), Μπέλλας 5, Μπέρτσος 15 (7 ριμπ), Κοσμάς 4, Κακαφώνης 5, Γασπαράτος 8, Τσιλιπάνης 2, Ορφανίδης 6 (10 ριμπ).

Havalakers (Ροκανάς): Λεονάρδος 2, Χρυσανθόπουλος 2, Καλός 14 (8 ριμπ), Κυρσανίδης 8 (8 ριμπ), Λυκούδης 17 (16 ριμπ), Κωνσταντακόπουλος, Ροκανάς 7, Μαγγιώρος 9.

Τι μας άρεσε: Η επίδοση του Καλού και του Λυκούδη!